Podaruj książce drugie życie w ramach bazArt

W niedzielę 28 lipca Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie zaprasza na bezgotówkowe targi wymiany książek pod hasłem Drugie życie książki. Targi odbywają się cyklicznie w ramach akcji bazArt, towarzyszącej wystawie Ekonomia w sztuceWśród atrakcji przewidzianych na ten dzień znajdują się m.in. artystyczne oprawianie książek, oprowadzanie kuratorskie po wystawach oraz koncert z Dziadobusa.

Akcja bazArt (źródło: materiały prasowe)

Akcja bazArt (źródło: materiały prasowe)

BazArty są wydarzeniem towarzyszącym wystawie Ekonomia w sztuce, poruszającej problem relacji pomiędzy pieniądzem a sztuką. Jednym z motywów przewodnich wystawy jest banknot. BazArty przewrotnie z niego rezygnują, sugerując, że życie bez pieniędzy mogłoby być możliwe.

Książka to przedmiot, który powoli odchodzi do lamusa, ustępując miejsca formom elektronicznym takim jak e-booki czy audiobooki. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na papierowe wydania literatury, które dostarczają całej serii zmysłowych doznań. Być może niedługo staną się one mniej powszechne, trudniej dostępne. Zapach druku, faktura papieru, objętość książki to niepowtarzalne cechy każdego wydania, które znikają przy elektronicznej reprodukcji.

Uczestnicy wezmą udział w kuratorskim oprowadzeniu po wystawie Ekonomia w sztuce oraz po pełnej tajemnic Bibliotece Mieczysława Porębskiego, której wystrój został odtworzony w przestrzeni Muzeum z wykorzystaniem oryginalnych przedmiotów pochodzących z mieszkania Profesora.

Zdobywcy nowych książek będą mieli okazję odświeżyć ich wygląd, artystycznie oprawiając je w specjalnie przygotowany na tę okazję, zaprojektowany przez Piotra Lutyńskiego papier.

Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. MOCAK przygotował serię zajęć warsztatowych, wspólne czytania książek, a także spotkanie z wykwalifikowanym biblioterapeutą, który przeniesie swoich słuchaczy w świat książkowego odpowiednika Kubusia Puchatka imieniem Fryderyk, stworzonego przez amerykańskiego pisarza Waltera Rollina Brooksa.

W planach wydarzenia jest też piknik, wspólne granie w gry planszowe, prezentacja komiksu Martina Ernstsena Pustelnik oraz koncert zespołu Piotra Lutyńskiego Poezja z autobusu.

Drugie życie książki organizowane jest we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym oraz portalem Bookeriada.pl.

Drugie życie książki
28 lipca 2013 roku
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie

Dodaj komentarz