• 2013-07-24

Al Di Meola gwiazdą Palm Jazz Festiwal

Już po raz czwarty Gliwice staną się w październiku stolicą muzyki jazzowej i etnicznej. Od 7 do 28 października potrwa tam Palm Jazz Festival.

Al Di Meola, fot. Peter Zander (źródło: materiały prasowe organizatora)

Al Di Meola, fot. Peter Zander (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas trwającego niemal 3 tygodnie festiwalu będzie można posłuchać wybitnych muzyków światowego formatu, a także wziąć udział w warsztatach muzycznych. W tym roku jedną z gwiazd Palm Jazz Festiwal będzie amerykański wirtuoz gitary – Al Di Meola, który zaprezentuje swój najnowszy projekt Beatles & More, inspirowany twórczością słynnej czwórki z Liverpoolu.

Główną ideą Palm Jazz Festiwalu jest ukazywanie wyjątkowych wydarzeń i światowych trendów, przede wszystkim w zakresie muzyki jazzowej i ethno. Jego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest muzyk jazzowy, Krzysztof Kobyliński:

Podczas Palm Jazzu prezentujemy artystów z całego świata. którzy często zabierają nas w bardzo daleką podróż muzyczną. Dla mnie, jako muzyka, szczególnie ważne było, by jak największa publiczność mogła uczestniczyć w koncertach tych fantastycznie wyjątkowych artystów, którzy będą gościć na Palm Jazzie. Dlatego też zdecydowana większość koncertów jest bezpłatna.

Na Festiwalu będzie można zobaczyć także jednego z najbardziej uznanych gitarzystów świata – Al Di Meolę, czterokrotnego zwycięzcę konkursu magazynu Guitar Player Magazine na najlepszego gitarzystę. Swoją karierę rozpoczynał w zespole Chicka Corei – Return to Forever, z którą wydał 3 albumy, w tym nagrodzony Grammy No Mystery. Później współpracował z takimi sławami jak: John McLaughlin czy Paco de Lucía.

W Gliwicach gitarzysta zaprezentuje muzykę ze swojego najnowszego albumu All Your Life, inspirowanego muzyką The Beatles. Ten projekt połączył pokolenia oraz fanów jazzu, rock’n’rolla i flamenco. Sam Al Di Meola przynaje, że to szczególnie ważna dla niego płyta, bo dzięki niej zatoczył koło:

The Beatles było jedną z pierwszych grup, jakiej słuchałem, podobnie jak większość muzyków mojego pokolenia. Później poszedłem w stronę fusion i jazzu, ale nigdy nie przestałem kochać Beatlesów. Teraz mam okazję złożyć im hołd.

Album All Your Life został nagrany analogowo w słynnym Abbey Road Studio, gdzie powstała większość utworów Beatlesów.

Podczas Palm Jazz Festiwal Al Di Meola wystąpi z muzykami z World Sinfonia (Kevin Seddiki i Peo Alfonsi – gitary, Peter Kaszas – perkusja oraz Fausto Beccalossi – akordeon). Jego koncert odbędzie się 20 października.

Palm Jazz Festival
7-28 października 2013 r.
Gliwice

Dodaj komentarz