• 2013-07-24

Powstanie Warszawskie w teatrze

1 sierpnia o godzinie 24.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się premiera spektaklu Krzysztofa Garbaczewskiego zatytułowanego Kamienne niebo zamiast gwiazd. Spektakl został przygotowany przez Nowy Teatr z okazji 69. rocznicy Powstania Warszawskiego.

„Kamienne niebo zamiast gwiazd” (źródło: materiały prasowe)

„Kamienne niebo zamiast gwiazd” (źródło: materiały prasowe)

Kamienne niebo zamiast gwiazd to nowoczesny projekt teatralny, w którym historyczny temat spotyka się z radykalnym eksperymentem scenicznym. Inspirując się powieścią Jerzego Krzysztonia Kamienne niebo, która o Powstaniu Warszawskim opowiada z perspektywy ukrywających się i uwięzionych w piwnicy cywilów, twórcy – reżyser Krzysztof Garbaczewski i autor tekstu Marcin Cecko – konstruują świat, w którym izolacja, poczucie zamknięcia i desperackie próby przeżycia stają się uniwersalną metaforą funkcjonującą dziś, a to, co martwe, powstaje z grobu, by poruszać się wśród żywych. Spektakl Kamienne niebo zamiast gwiazd, zamiast przenosić widza w czas historyczny podąża tropem postpamięci, którą autorka pojęcia, Marianne Hirsch, opisuje jako:

konsekwencję traumatycznego przypomnienia, ale – w odróżnieniu od zespołu stresu pourazowego – na poziomie pokoleniowym. To struktura transpokoleniowej transmisji traumatycznej wiedzy i doświadczenia.

W jaki więc sposób Powstanie Warszawskie koduje się w pamięci drugiego i trzeciego pokolenia, w jaki sposób te pokolenia na nowo zapisują pamięć o Powstaniu, w jaki sposób Powstanie wciąż żyje? To też opowieść o mieście doświadczonym i zrekonstruowanym, tak jak rekonstrukcji poddana zostaje złamana kość, mieście, z którego ciała wciąż wyjmuje się szrapnele i niewybuchy z czasów II Wojny Światowej, a z drugiej strony żyjemy w nim i marzymy o jego rozwoju i lepszej niż przeszłość przyszłości.

Kamienne niebo zamiast gwiazd
Premiera: 1 sierpnia 2013 roku, godz. 24.00
Kolejne spektakle: od 2 do 5 sierpnia 2013 roku
Muzeum Powstania Warszawskiego

Dodaj komentarz