• 2013-07-24

Hasło: Grafika

8 sierpnia o godz. 18.00 w Międzynarodowym Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy pt. Hasło: Grafika.

Rafał Śliwczyński, Electro-Madness 2, serigrafia, 210x100 cm, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rafał Śliwczyński, Electro-Madness 2, serigrafia, 210x100 cm, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W sierpniu i we wrześniu Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie gościć będzie wystawę Hasło: Grafika. Wystawa jest kulminacyjnym punktem projektu Password: Printmaking realizowanego od 2012 roku przez Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie wspólnie z pięcioma europejskimi partnerami: Belgią, Chorwacją, Estonią, Hiszpanią i Słowenią.

Głównym celem wystawy jest ukazanie różnic w spojrzeniu na graficzny proces twórczy w krajach europejskich, z których wywodzą się artyści zaproszeni przez kuratorów do udziału w wystawie. Prezentacja pokazuje prace powstałe zarówno przy użyciu technik tradycyjnych (drzeworyty, linoryty) poprzez grafikę cyfrową aż do prac istniejących tylko na ekranie monitora. W ramach wystawy zaprezentowane zostaną wybrane prace artystów z sześciu krajów partnerskich projektu Password: Printmaking, poruszające różnorodną tematykę od spraw bardzo osobistych (symboliczne ukazanie wewnętrznych rozterek i subiektywnych sposobów postrzegania rzeczywistości) poprzez grafiki komentujące najnowsze wydarzenia polityczno-społeczne (cykl prac ukazujących historię Latifa Yahi – dublera syna Saddama Husseina, Udaya).

Jak mówi polska kurator wystawy Marta Anna Raczek-Karcz:

Wystawa ta stanowi dla mnie zarówno artystyczną okazję, jak i przygodę jako kuratorki, ale także wielkie wyzwanie dla Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie i wszystkich zaangażowanych w nią partnerów.

Już od pierwszego spotkania inauguracyjnego w Lublanie, w czerwcu 2012 roku, wszyscy byliśmy świadomi że wystawa Hasło: Grafika to szczególnie trudne zadanie. Każda z instytucji partnerskich ma przecież swoją tradycję i doświadczenia z przeszłości, jak i swoje własne cele oraz oczekiwania. Przygotowując tę wystawę miałam świadomość nadchodzących trudności organizacyjnych oraz różnic w naszych poglądach na temat współczesnej grafiki.

Po wielu dyskusjach i wymianie poglądów, udało się nam, kuratorom dojść do konsensu w kwestii formy wystawy, mimo tego że doskonale zdawaliśmy sobie sprawę, że byłoby niemożliwym zamknąć ją w jednej uniwersalnej idei, która zjednoczy wszystkie prace z wszystkich krajów uczestniczących.

Anu Vahtra & Na Kim, 120409-120511 no 9; 420 × 594 cm; photo; 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Anu Vahtra & Na Kim, 120409-120511 no 9; 420 × 594 cm; photo; 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści biorący udział w wystawie:

  • Belgia: Paul Hendrikse, Lieven Segers, Damien De Lepeleire, bolwerK
  • Chorwacja: Iva Gobić, Emanuela Santini, Celestina Vičević, Kristina Restović
  • Estonia: Joonemedia, Triin Tramm, Anna Stina Treumund, Anu Vahtra & Nam Kin
  • Hiszpania: Angela Cuadra, Javier Pividal, Angel Masip, Pedro Luis Cembranos
  • Polska: Marta Kubiak, Paweł Kwiatkowski, Marcin Pazera, Rafal Sliwczynski
  • Słowenia: Jon Derganc, Tanja Vuinović, Klemen Zupanc, Boštjan Čadež

Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie realizuje projekt Password: Printmaking wspólnie z pięcioma partnerskimi instytucjami z Europy (MGLC – Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych w Lublanie, HEA – Hablar en Arte z Hiszpanii, FMC – Frans Masereel Centrum w Kasterlee, MMSU – Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Rijece oraz TPT – Międzynarodowe Triennale Grafiki w Tallinie).

Kuratorzy wystawy: Sofie Dederen (Belgia), Daina Glavočić (Chorwacja), Jaanus Samma (Estonia), Javier Martín-Jiménez (Hiszpania), dr Marta Raczek-Karcz (Polska), Božidar Zrinski (Słowenia).

Hasło: Grafika
8 sierpnia – 22 września 2013 r.
Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych
Kraków

Dodaj komentarz