• 2013-07-24

Aktualności prosto z Okręgu Warszawskiego ZPAP

Od 30 lipca w Galerii Domu Artysty Plastyka w Warszawie będzie można oglądać wystawę zbiorową artystów Okręgu Warszawskiego ZPAP pt. Aktualności.

Marta Konieczny, „Zagmatwany” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marta Konieczny, „Zagmatwany” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Aktualność w sztuce jest raczej pytaniem o możliwości wyobraźni artysty w dzisiejszym świecie. Sztuka najnowsza najczęściej bywa niezrozumiała i przez to jej odbiór jest niewielki. Co innego ze sztuką dawną – tę wszyscy rozumieją. Prezentacja obrazów powstałych w ostatnich dwóch latach umożliwi konfrontację nie tylko wewnątrz środowiska artystów Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, ale i na zewnątrz. Odbiorca będzie mógł zaobserwować nowe zjawiska obecne w malarstwie polskim, gdyż na wystawie poprzez obrazy prezentowane będą różne postawy i poglądy artystyczne, a także różnorodne formy wypowiedzi plastycznej.

Kurator wystawy Joanna Mrozowska

Coroczna wystawa Aktualności unaocznia, jak środowisko artystów malarzy, zrzeszonych w Okręgu Warszawskim ZPAP, prezentuje różne i bogate postawy twórcze. Aktualności to bardzo śmiałe założenie pomysłodawców i organizatorów, zmierzające do zderzenia różnych założeń artystycznych, motywów, przetworzeń rzeczywistości, napięć, wrażliwości i zachwyceń kolorem. Wydaje się to szczególnie interesujące, zważywszy, iż autorzy poszczególnych dzieł nie są skrępowani narzuconym tematem, lecz mogą zdecydować o zaprezentowaniu takich prac, które są im szczególnie bliskie. Taka konfrontacja jest bardzo cenna, twórcza i ciekawa, i to zarówno dla samych artystów, jak i dla oglądających. Nawiązuje też do dawnej tradycji, kiedy to w Paryżu artyści wystawiali swoje obrazy na Salonie Niezależnych, Jesiennym itp. Przyznawano wtedy co prawda nagrody, a to niewątpliwie podnosiło rangę udziału w takiej ekspozycji. Może powinno się powrócić do tych doświadczeń?

Komisarz Aleksandra Krupska

Okręg Warszawski ZPAP
Wernisaż: 30 lipca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawę można oglądać do 19 sierpnia 2013 roku
Galeria Domu Artysty Plastyka w Warszawie

Dodaj komentarz