• 2013-07-24

Festiwal Szekspirowski – 17. edycja

W tym roku Festiwal Szekspirowski odbędzie się w samym środku lata, w dniach od 1 do 6 sierpnia. Spektakle prezentowane będą w Gdańsku, a także w Sopocie i Gdyni.

17. Festiwal Szekspirowski (źródło: materiały prasowe)

17. Festiwal Szekspirowski (źródło: materiały prasowe)

Festiwal Szekspirowski jest jednym z najważniejszych wydarzeń teatralnych w Europie, łączącym prezentacje spektakli z całego świata z działaniami artystycznymi, warsztatami, spotkaniami z twórcami. Odbywa się co roku latem w Trójmieście. Organizatorami wydarzenia są Fundacja Theatrum Gedanense oraz Gdański Teatr Szekspirowski.

Festiwal zainauguruje barwny, plastyczny spektakl Jak wam się podoba w wykonaniu gruzińskiego Kote Marjanishvili State Drama Theatre z Tbilisi, gorąco przyjęty na Festiwalu Globe to Globe w Londynie, na którym odbyła się jego premiera. W interpretacji reżysera spektaklu, Levana Tsuladze, to historia o miłości i rywalizacji pomiędzy dwójką braci, przez którą przemykają cienie średniowiecznych tajemnic i błazenad. Jednym z tegorocznych gości będzie też wrocławski Teatr Pieśń Kozła ze spektaklem Pieśni Leara, który zdobył nagrodę Fringe First podczas Edinburgh Fringe Festival. Obok polskich spektakli, pokazane zostaną także produkcje z Gruzji, Niemiec, Chorwacji oraz Rumunii.

Część programu tegorocznej edycji zdominowana jest przez spektakle interpretujące związek między językiem, sztuką i władzą, który jest tematem towarzyszącej festiwalowi międzynarodowej konferencji Języki władzy/Języki sztuki. Odbędzie się ona w dniach od 1 do 4 sierpnia w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku. W jej ramach zaprezentowana zostanie m.in. koprodukcja Titusa Andronicusa w reżyserii Jana Klaty, przygotowana przez Teatr Polski we Wrocławiu oraz Staatsschauspiel Dresden, będąca zderzeniem kultur, mentalności i języków oraz teatrów, aktorstwa i form, a także kontrowersyjny Na końcu łańcucha Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie w reżyserii Evy Rysovej, według tekstu Mateusza Pakuły. Konferencja zgromadzi teatrologów, filozofów, antropologów i publicystów, jak m.in. Eli Rozik, Patrice Pavis, Maria Shevtsova, Manfred Pfister, Michael Dobson, Eva Rysova, Tadeusz Sławek, Jan Klata, Jacek Kopciński czy Jan Tokarski.

Podczas Festiwalu tradycyjnie zaprezentuje się również zdobywca prestiżowej nagrody – Złotego Yoricka. W tym roku konkursowe jury przyznało ją Teatrowi im. Juliusza Słowackiego w Krakowie za spektakl Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej. Spektakl Agaty Dudy-Gracz inspirowany Troilusem i Kresydą Williama Szekspira.

Przedstawieniom będą towarzyszyły spotkania z twórcami i warsztaty w ramach Letniej Akademii Szekspirowskiej. Zaprezentowana zostanie także nowa odsłona nurtu SzekspirOFF, związana z Teatrem w Oknie oraz wychodząca w przestrzeń miasta. Eksponuje ona najnowsze nurty i poszukiwania teatru niezależnego, konfrontując dokonania uznanych artystów z eksperymentami twórców początkujących.

Festiwal Szekspirowski
Od 1 do 6 sierpnia 2013 roku
Gdańsk, Gdynia, Sopot

Dodaj komentarz