• 2013-07-23

Legendy o zamkach karpackich

Pod koniec lipca w wydawnictwie Bosz ukazała się książka Bartłomieja Grzegorza Sali Legendy zamków karpackich, na kartach której ożywają duchy i zjawy, święci i diabły, okrutni panowie i dzielni junacy, namiętni kochankowie i bezwzględni zbójcy.

Bartłomiej Grzegorz Sala „Legendy zamków karpackich” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Bartłomiej Grzegorz Sala „Legendy zamków karpackich” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Legendy zamków karpackich to zbiór 65 ludowych i literackich podań, na nowo opracowanych piórem Bartłomieja Grzegorza Sali. Związane są z zamczyskami polskich Karpat, wznoszącymi się od przedpola Beskidu Śląskiego aż po Bieszczady. Dotyczą warowni wyrosłych przed wiekami w głębi gór, w śródgórskich kotlinach lub w najbliższej okolicy karpackich wierchów. Obiektów zarówno do dziś zachowujących swój blask, jak i pozostających w ruinie.

Autor – historyk i etnograf – uzupełnia swe opowieści krótkim zarysem dziejów zamków. Komentuje w kontekście kulturowym wykorzystane motywy, sięgając do źródeł poszczególnych wątków. Po każdej legendzie można znaleźć wyjaśnienie, ile prawdy się w niej zawiera. W ten sposób praca nabiera charakteru popularnonaukowego i edukacyjnego, nie tracąc swego literackiego oblicza. Tekst wzbogacony jest archaizowanymi w stylu rysunkami.

Wśród opowieści znajdują się historie o Dobczycach i zamkowym skarbie, o pozostałościach zamku Piastów cieszyńskich na górze zamkowej, o Zamku Sułkowskich na Wzgórzu Miejskim w Bielsku,  Starym Zamku Habsburgów w Żywcu, Zamku Królewskim na Lanckorońskiej Górze oraz wielu innych warowniach w Nowym Sączu, Wytrzyszczce, Niedzicy, Czorsztynie, Muszynie.

Legendy zamków karpackich to książka dla miłośników fantastyki, historii i dawnych opowieści.

Bartłomiej Grzegorz Sala, Legendy zamków karpackich
Premiera: lipiec 2013 roku
Wydawnictwo BOSZ

Dodaj komentarz