• 2013-07-23

Laureaci festiwalu Animator

Grand Prix zakończonego 19 lipca Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator w Poznaniu zdobyła Anita Kwiatkowska-Naqvi za film pt. Ab ovo.

Kadr z filmu „Ab ovo”, reż. Anita Kwiatkowska-Naqvi (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kadr z filmu „Ab ovo”, reż. Anita Kwiatkowska-Naqvi (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku do konkursu zgłoszono ponad 700 filmów, w tym 18 filmów pełnometrażowych, z 54 krajów (w tym m.in. z: Tajlandii, Argentyny, Chile, Ekwadoru, Filipin, Kolumbii, Tunezji,  Meksyku, Mołdawii, Nowej Zelandii, Turcji, Armenii, Gruzji, Białorusi, Grecji, Indii, Iranu, Chin, Korei Południowej; najwięcej filmów z: Francji, Wielkiej Brytanii, Polski, Niemiec).

Komisja selekcyjna, w składzie: Hanna Margolis, Jerzy Armata i Piotr Muszalski, wybrała 43 filmy krótkometrażowe, które walczyły o Złotego Pegaza. Kolejne kilkanaście filmów krótkometrażowych zostało zaproszonych do udziału w konkursie. Wzięło w nim udział ponadto 5 filmów pełnometrażowych.

W dniach od 10 do 12 lipca odbyły się pokazy Animatora bez selekcji. Poznańska publiczność obejrzała filmy, które nie zakwalifikowały się do festiwalowego konkursu i wybrała jeden z nich – Back to black Sonji Gebhardt, który z dziką kartą stanął do filmowej rywalizacji o Złotego Pegaza.

Pokazy filmów konkursowych odbywały się przez cały tydzień festiwalu.

Jury Filmów Krótkometrażowych 6. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator 2013, w składzie:

 • Dmitry Geller
 • Theodore Ushev
 • Katarzyna Głowicka

zdecydowało o przyznaniu następujących nagród:

 • Grand Prix – Złoty Pegaz (45 000 zł brutto) – Ab ovo, Anita Kwiatkowska-Naqvi, Polska, 2012, 5’18″ – za subtelność wyrazu artystycznego i głęboko poetycki opis macierzyństwa. Za dojrzałość techniczną i stylistyczną.
 • II Nagroda – Srebrny Pegaz (25 000 zł brutto) – Kaspar, Diane Obomsawin, Kanada, 2012, 8’22″ – za świetnie opowiedzianą historię, dobry, zaskakujący scenariusz, walory dramaturgiczne i formalne oraz umiejętność oddania prostych prawd życiowych w niekonwencjonalny sposób.
 • III Nagroda – Brązowy Pegaz (15 000 zł brutto) – Toto, Zbigniew Czapla, Polska / Poland, 2013, 12′ – za udaną ambitną próbę zmierzenia się z trudnym tematem i poetycki charakter animacji opowiadającej tragiczną historię za pomocą wielce sugestywnych obrazów.

Nagrody specjalne:

 • Nagroda za muzykę (10 000 zł brutto) – Paula, Ramachandra Borcar, Kanada, 2011, 10’29″ – ścieżka muzyczna filmu zaskoczyła jury nie tylko techniczną doskonałością i maestrią wykonania, lecz również swym gustownym i nowoczesnym charakterem. Za przesuwanie granic i ustanawianie nowych standardów dla muzyki w filmie animowanym.
 • Wyróżnienie za mistrzostwo w użyciu technik animacji: Obida (The Wound), Anna Budanova, Rosja, 2013, 9′

Jury Filmów Pełnometrażowych 6.Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator 2013, w składzie:

 • Mikhail Gurevich
 • Olga Pärn
 • Yves Nougarède

zdecydowało o przyznaniu następującej nagrody:

 • Nagroda specjalna za film pełnometrażowy (45 000 brutto) – Consuming Spirits, Chris Sullivan , USA, 2012, 130′

Nagrodę publiczności otrzymał film pt. Head Over Heels, Timothy Reckart, Wielka Brytania, 2012, 10’18″.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator
13-19 lipca 2013 r.
Poznań

Dodaj komentarz