• 2013-07-22

Wiktor Dyndo – Obyś żył w ciekawych czasach

Od 19 września w Galerii aTAK w Warszawie będzie można oglądać wystawę malarstwa Wiktora Dyndo pt. Obyś żył w ciekawych czasach.

Wiktor Dyndo, „Lesson of darkness”, 2012, olej, płótno, 140x180 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wiktor Dyndo, „Lesson of darkness”, 2012, olej, płótno, 140x180 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytułowe chińskie przekleństwo oznacza, że ciekawe czasy są najgorsze. Na wystawie Wiktor Dyndo zaprezentuje kilkanaście nowych obrazów i rysunków, które przedstawiają fragmenty rzeczywistości polityczno-gospodarczej. W czasach, w których żyjemy, artysta krąży wokół tematów rosnącej chińskiej dominacji, manipulacji mediów, estetyzacji wojny, kryzysu gospodarczego oraz zmian społecznych.

Relacje fotograficzne lub filmowe z frontów walk są pięknymi ujęciami, na których kłęby dymów i eksplozje wyglądają niezwykle malowniczo. Film dokumentalny Warnera Herzoga Lekcje ciemności (Lektionen in Finsternis) (1992) był jedną z moich inspiracji. W filmie pokazany jest krajobraz po I Wojnie w Zatoce Perskiej – płonące i dymiące kuwejckie szyby naftowe, jeziora nafty rozlewające się na pustynię. Fascynująca, wyrafinowana estetyka, piękno i dramat w jednym. Tak, jak w wielu czasopismach drukowanych i wirtualnych magazynach, obok reportażu wojennego mamy reklamę biżuterii albo perfum – tak samo w telewizjach informacyjnych dochodzi do przerywania dramatycznych relacji blokiem reklam.

Wiktor Dyndo

W swoich wcześniejszych pracach artysta koncentrował się na rejonie Bliskiego Wschodu, poruszał tematy związane z terroryzmem, islamofobią oraz z konsekwencjami zamachu 11 września. Na tle pejzażu pustynnego przedstawiał symbole kulturowe i religijne. Jego obraz z dwiema wieżami WTC znalazł się na okładce książki Judith Butler Ramy wojny. Kiedy życie godne jest opłakiwania?. Amerykańska filozofka opisuje w niej zagadnienie cenzury, podając przykłady kontroli władz amerykańskich nad materiałami, które prasa publikowała w czasie wojny w Iraku w 2003.

Projektowi Obyś żył w ciekawych czasach towarzyszy katalog z reprodukcjami obrazów prezentowanych na wystawie oraz tych, które na niej się nie znalazły. Publikacja wydana przez Galerię aTak, zawiera także teksty kuratorki wystawy Agnieszki Sural i krytyka Stacha Szabłowskiego.

Wiktor Dyndo, urodzony w 1983 roku w Warszawie, jest absolwentem Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie. Zanim swoje pierwsze kroki w kraju postawił na Biennale Sztuki Młodych Rybie oko 5 w Słupsku (2008), miał indywidualne wystawy w Kairze (2005) i Teheranie (2007). W 2009 artysta otrzymał I Nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Malarskim Obraz Przestrzeni Publicznej, organizowanym przez ZPAP oraz CK Zamek w Poznaniu. Brał udział w wystawach m. in. w CSW Zamek Ujazdowski (Warszawa), w Witrynie (Warszawa i Madryt), BKS Garage (Kopenhaga), w Galerii Bielskiej BWA oraz Galerii Klimy Bocheńskiej (Warszawa). Jego prace znajdują się w kolekcjach w Polsce i za granicą, m. in. w Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Francji, Iranie, Egipcie oraz Stanach Zjednoczonych.

Wiktor Dyndo, Obyś żył w ciekawych czasach
Wernisaż: 19 września 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 30 listopada 2013 roku
Galeria aTAK
ul. Krakowskie Przedmieście 16/18
Warszawa

Dodaj komentarz