• 2013-07-22

Vincent chce nad morze

Od 27 września w kinach będzie można oglądać komedię drogi w reżyserii Ralfa Huettnera pt. Vincent chce nad morze.

Kadr z filmu „Vincent chce nad morze” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Vincent chce nad morze” (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Vincent chce nad morze to błyskotliwa i niezwykle czuła komedia drogi, w której trójka młodych bohaterów zmaga się z problemami psychicznymi, niechęcią społeczeństwa i brakiem miłości. Vincent, Marie i Alex biorą życie w swoje ręce, ruszając w pełną szalonej radości podróż przez Europę. Film został obsypany licznymi nagrodami za aktorstwo, reżyserię i scenariusz, których ukoronowaniem była podwójna Niemiecka Nagroda Filmowa. Vincent chce nad morze rozbawił w niemieckich kinach ponad milion zachwyconych filmem widzów.

Dwudziestokilkuletni Vincent cierpi na zespół Tourette’a, objawiający się nerwowymi tikami, niepohamowanym wykrzykiwaniem wulgaryzmów i zachowaniem wskazującym, że w jego komórki nerwowe co chwilę – jak sam stwierdza – załatwia się gromada klaunów. Kiedy umiera jego ukochana matka, trafia do zakładu psychiatrycznego. Ojciec, polityk walczący o reelekcję, uznaje, że chory syn przeszkodziłby mu w kampanii wyborczej. W ośrodku chłopak poznaje cierpiącego na nerwicę natręctw, pedantycznego Alexa i weterankę anoreksji Marie. Osamotniony Vincent, pozostawiony na uboczu toczącego się życia, postanawia uciec z zakładu i jechać nad morze, gdzie chciałby rozsypać prochy matki. Chłopak wspólnie z przyjaciółmi kradnie samochód szefowej ośrodka i wraz z nimi wyrusza w stronę Morza Śródziemnego. Tak zaczyna się ich wspaniała droga ku wolności. Są szczęśliwi i w końcu mogą myśleć o tym co dla nich najważniejsze: miłości, przyjaźni, odpowiedzialności…

Vincent chce nad morze to ciepła opowieść o realizowaniu marzeń. Tiki i szalone zachowania bohaterów rozśmieszają, ale nie ośmieszają bohaterów. Poza dynamiczną reżyserią i przepięknymi zdjęciami Alp, w filmie odnaleźć można mądre aktorstwo trójki głównych bohaterów. Zagrani przez nich młodzi ludzie są pełnokrwistymi postaciami, pokazującymi prawdziwe emocje. Szczególnie zapada w pamięć anorektyczka Marie, zagrana przez Karoline Herfurth, znaną z ról w Pachnidle i Lektorze.

Ralf Huettner – reżyser. Urodzony w 1954 roku w Monachium, jeden z najlepszych niemieckich twórców komedii. Popularność przyniosła mu parodia westernu Texas z 1993 roku o przygodach kowboja chcącego odzyskać worek z brudnymi skarpetkami. Ceniony również jako reżyser seriali telewizyjnych, m. in w 2008 roku uhonorowany nagrodą Grimme za Dr Psycho. W 2012 roku wyreżyserował Lost in Siberia, komedię o niemieckim handlowcu wysłanym na rosyjską północ.

Vincent chce nad morze
Reżyseria: Ralf Huettner
Obsada: Florian David Fitz, Karoline Herfurth, Katharina Müller-Elmau, Johannes Allmayer, Heino Ferch, Karin Thaler
Dystrybucja: Aurora Films
W kinach od 27 września 2013 roku

Dodaj komentarz