• 2013-07-22

Koby Israelite meets Samech – projekt specjalny Tzadik Poznań Festival

28 lipca na Tzadik Poznań Festivalu światowej sławy akordeonista – Koby Israelite zaprezentuje się razem z jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich formacji neoklezmerskich – zespołem Samech. Tego dnia w Poznaniu wystąpi także Meadow Quartet oraz multiinstrumentalista Tomas Dobrovolskis.

Koby Israelite, fot. serwis prasowy Multikulti Project (źródło: mat. prasowe)

Koby Israelite, fot. serwis prasowy Multikulti Project (źródło: mat. prasowe)

Koby Israelite jest multiinstrumentalistą. To pianista, akordeonista, perkusista, kompozytor i producent muzyczny. Urodził się w Tel Avivie, od 20 lat mieszka w Anglii. Od dziewiątego roku życia uczył się gry na fortepianie w konserwatorium, później na perkusji (m.in. w The David Rich Drumming School). Grał w zespole punkowym (wykonywali covery po hebrajsku), szybko zainteresował się jazzem, był członkiem pierwszego w Izrealu zespołu heavy metalowego. Od 1994 roku został sesyjnym perkusistą, od 1999 roku pisze i nagrywa własną muzykę.

Koby Israelite chwalony za niespożytą energię i dzikość, wielką wyobraźnię muzyczną i witalność. Jeden z najbardziej cenionych muzyków sceny neoklezmerskiej. W jego graniu obecne są elementy jazzu (spod znaku free), funky, etno, muzyki cygańskiej, metalowej, progresywnego rocka. I oczywiście tradycja żydowska. A wszystko zanurzone w instrumentalnej wirtuozerii.

Artysta zagra 28 lipca razem z zespołem Samech, który na przełomie kwietnia i maja 2012 roku wydał w wytwórni Tzadik swoją debiutancką płytę Quachatta. Gdy w 2000 roku formacja The Cracow Klezmer Band podpisywała kontrakt z wytwórnią Tzadik nikt nie mógł przypuszczać, że zespół ten dzięki temu stanie się znany na całym świecie. Debiutancka płyta De Profundis była początkiem wielkiej kariery krakowskich muzyków. Większość utworów zawartych na płycie to kompozycje autorskie, których brzmienie łączy znane, tradycyjne rozwiązania z pomysłami nowatorskimi i wyraźnie współczesnymi. Dominuje żywiołowy, optymistyczny nastrój, choć są także utwory refleksyjne. Odnajdujemy też dwie aranżacje tradycyjnych melodii klezmerskich – Di terkishe Khasene oraz Ajde Jano.

Z dużym uznaniem o projekcie wypowiada się wydawca. Zorn określa Samech, jako kolejną znakomitą polską grupę, wykonująca muzykę klezmerską. W twórczość formacji docenia zamaszyste, szeroko zakrojone linie melodyczne oraz silnie zaznaczony rytm. Co więcej, stwierdza, iż Samech łączy w swej muzyce różnorodne tradycje world music, otrzymując bardzo świeży, ekscytujący efekt.

Czarująca, dająca się słuchać bez końca, nowa muzyka kameralna na miarę XXI wieku – czytamy w zapowiedzi wydawcy.

Pochodzący także z Krakowa zespół Samech będzie zatem drugą polska formacją w barwach wytwórni Johna Zorna, tak jak The Cracow Klezmer Band w ramach serii Radical Jewish Culture.

Autorką projektu jest Anna Ostachowska – altowiolistka, kompozytorka, aranżerka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Birmingham Conservatoire (Anglia). Dzięki klasycznemu wykształceniu połączyła tradycje muzyki poważnej z oryginalną muzyką klezmerską. Od wielu lat związana z krakowskim Kazimierzem – kolebką muzyki klezmerskiej w Polsce. W roku 2003 założyła zespół Samech grający głównie tradycyjną muzykę klezmerską. W skład zespołu Samech wchodzą: Anna Ostachowska- altówka, Magdalena Pluta- cello, Marek Lewandowski/Marqs- double bass, Robert Sztorc- percussion & Koby Israelite- accordion.

Muzyczny projekt specjalny Koby’ego Israelite i Samech poprzedzi koncert Meadow Quartet with Tomas Dobrovolskis, projekt gdańskich muzyków oraz litewskiego kompozytora i multiinstrumentalisty.

Meadow to przestrzeń, która w powszechnym rozumieniu jest synonimem spokoju i radości, ale jest też ona obszarem nieustających zmian, przeobrażeń i współdziałania. W powyższym kontekście Meadow Quartet to próba stworzenia płaszczyzny dla ścierających się wpływów: współczesnej kameralistyki, jazzu, muzyki improwizowanej, muzyki filmowej oraz fundamentalnego spoiwa – tradycyjnej muzyki żydowskiej. To w końcu próba podążania ścieżką, która wymyka się prostym klasyfikacjom stylistycznym.

Formacja to również czterech znakomitych instrumentalistów, każdy specjalizujący się w innym z wyżej wymienionych gatunków, ale przede wszystkim, to cztery współdziałające muzyczne osobowości. Zespół otrzymał wyróżnienie specjalne na odbywającym w Warszawie XIV Festivalu Folkowym Polskiego Radia – Nowa Tradycja 2011.

Meadow Quartet dowodzi, że kultura żydowska nie jest skansenem, ale źródłem inspiracji. I choć sięga po literackie nawiązania do historii narodu żydowskiego (Das Schloss – A tribute to F. Kafka bądź Goldene Medina, czyli Ameryka jako Złota kraina w wyobrażeniu XIX-wiecznych Żydów Europy Wschodniej), mamy tu raczej klimat, zabawę kolorem niż czerpanie ze źródła wprost. – Tomasz Handzlik, Gazeta Wyborcza.

Na Tzadik Poznań Festivalu zespół zaprezentuje zupełnie premierowy materiał z gościnnym udziałem litewskiego kompozytora, perkusisty i multiinstrumentalisty Tomasa Dobrovolskisa. Ten wynalazca i konstruktor nowego instrumentu perkusyjnego The Brass Globe, który pozwala łączyć w jedno różnego rodzaju techniki gry na instrumentach perkusyjnych z całego świata (takich jak djembe, tabla, darabuka) robi w Europie coraz większą karierę. Artysta bierze udział w wielu różnorodnych stylistycznie projektach muzycznych: jazzowych, eksperymentalnych, muzyki świata. Tworzy muzykę do spektakli teatralnych oraz do filmów. W ostatnich latach występował m.in. w Szwecji, Finlandii, Belgii, Islandii, Anglii, Danii, Izraelu, Litwie, Łotwie, Polsce.

Meadow Quartet – powstał w 2009 roku w Gdańsku w składzie Marcin Malinowski – klarnet, Michał Piwowarczyk – altówka, Piotr Skowroński – akordeon i Jarosław Stokowski – kontrabas. W 2012 roku swoją premierę miała debiutancka płyta zespołu Unexpected doskonale przyjęta przez fanów muzyki ludowej, jak też krytyków muzycznych. Zespół Meadow Quartet & Tomas Dobrovolskis otrzymał drugą nagrodę na odbywającym w Warszawie XVI Festivalu Folkowym Polskiego – Radia Nowa Tradycja 2013. W skład MEADOW QUARTET wchodzą: Marcin Malinowski – clarinet, bass clarinet, Michał Piwowarczyk – viola, Piotr Skowroński – accordion, Jarosław Stokowski – double bass, special guest: Tomas Dobrovolskis – percussion, the brass globe, the glass

Samech – nazwa zespołu wzięła się od hebrajskiej litery “samech”. Ma ona kształt okręgu, nie ma początku ani końca, w związku z czym symbolizuje nieskończoność. Co ciekawe, w Kabalwwe samech oznacza nieskończoną moc Stwórcy (Ein Sof). Obecnie Samech jest zespołem grającym muzykę, którą trudno nazwać jednym określeniem, związać z jednym tylko nurtem czy tradycją. Jest to swego rodzaju muzyka z różnych zakątków świata, która podobnie jak tradycyjna muzyka klezmerska niesie ze sobą ogromny ładunek ekspresji i mistycyzmu. Twórczość zespołu bazuje głównie na tradycjach muzyki klezmerskiej i orientalnej. Dziś muzyka klezmerska wymyka się z pewnych ram i kanonów, dlatego też zespół nawiązuje do różnych stylów muzycznych (jazz, exotica, folk, muzyka klasyczna). Większość utworów to kompozycje autorskie, w których przeplata się zarówno tradycja jak i nowoczesność.

Koby Israelite [Israel] meets Samech [PL] – projekt specjalny
28 lipca 2013 r., godz. 19.00

Meadow Quartet with Tomas Dobrovolskis
28 lipca 2013 r., godz. 21.00

ul. Świętego Marcina, Sala Wielka
Centrum Kultury Zamek, Poznań

Dodaj komentarz