• 2013-07-22

Jacek Dehnel, Języki Obce

26 września Jacek Dehnel opublikuje pierwszy od czterech lat tomik pt. Języki obce. Jest to czwarta książka poetycka pisarza wydana przez Biuro Literackie.

Jacek Dehnel – portret, fot. Jakub Golis (źródło: materiały prasowe Biura Literackiego)

Jacek Dehnel – portret, fot. Jakub Golis (źródło: materiały prasowe Biura Literackiego)

Dehnel powraca na literacką scenę wraz z tomikiem wierszy: Języki obce. Nowy tom składa się z kilku, na pierwszy rzut oka osobnych części. Jednak przy kolejnej lekturze układają się one w spójną całość. Czytelnik Języków obcych otrzymuje szereg utworów prezentujących najróżniejsze style. Od miniatur po nieużywane przez współczesnych poetów plankty. W tomiku poeta przygląda się również współczesności, z namiętnością skupiając się niemal wyłącznie na jej niewielkim wycinku, szczególe. Poeta podsłuchuje m.in. rozmowy tłumaczy, przygląda się fotografii przedstawiającej odkopanie posągu Antinousa w Delfach z 1893 roku, obrazowi Wskrzeszenie Łazarza autorstwa Sebastiano del Piombo czy Zygmuntowi Kubiakowi piszącemu posłowie do wierszy Kawafisa.

Jacek Dehnel urodził się 1 maja 1980 roku w Gdańsku. Jest poetą, felietonistą, prozaikiem, tłumaczem i malarzem. Laureat m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich (2005), Paszportu Polityki (2007), Nagrody Splendor Gedanensis (2008) oraz Nagrody Śląski Wawrzyn Literacki (2009). Dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike oraz Angelus.

Jacek Dehnel
Języki obce
Biuro Literackie
premiera: 26 września 2013 roku

1 komentarz do artykułu “Jacek Dehnel, Języki Obce”

  1. Stefan

    Piszą państwo nieprawdę. Od czterech lat Jacek Dehnel wcale pisarsko nie milczał, tylko wydał kilka książek (w mojej ocenie przeciętnych)

Dodaj komentarz