• 2013-07-22

Papusza – opowieść o cygańskim świecie i wykluczeniu

14 sierpnia będzie dniem premiery książki-reportażu Angeliki Kuźniak pt. Papusza, która ukaże się nakładem wydawnictwa Czarne.

Angelika Kuźniak „Papusza” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Angelika Kuźniak „Papusza” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Bohaterką reportażu jest Bronisława Wajs. Po cygańsku Papusza, czyli lalka. Poetka odkryta przez Jerzego Ficowskiego i wynoszona na piedestał przez Juliana Tuwima. Jej wiersze, proste piosenki pełne tęsknoty za przyrodą, są do dzisiaj chlubą cygańskiego dziedzictwa.

Popularność jej poezji szybko okazała się przekleństwem. Posądzenie o zdradę plemiennego kodeksu złamało Papuszy życie. Latami żyła w odosobnieniu i pogardzie. Ostracyzm odbił się głęboko na jej zdrowiu, również psychicznym. Gdy w 1987 roku umarła, pochowano ją z dala od cygańskich mogił.

Ale ona jedna potrafiła wyrazić swoją miłość do cygańskiego losu, opiewając go w ułożonych przez siebie wierszach i piosenkach, które przyniosły jej sławę wśród ludzi kochających sztukę, a wzbudziły do niej nienawiść cygańskiej braci, która ukarała ją wygnaniem za to, że była od nich inna. Papusza to nasza poetka przeklęta, nieuznana przez swoje środowisko, bardzo oryginalna, nienaśladująca nikogo, zakochana w przyrodzie, wzruszająca.

– pisze Julia Hartwig

Angelika Kuźniak dotarła do bezcennych materiałów archiwalnych, które rzucają nowe światło na los legendy cygańskiej poezji. Pamiętnik Papuszy, jej listy do Jerzego Ficowskiego czy korespondencja z Julianem Tuwimem to także nieocenione źródło informacji dotyczących realiów życia polskich Cyganów: wędrówek z taborami, rzezi na Wołyniu, przymusowych osiedlań, nieufności Polaków, a nade wszystko przywiązania do przyrody i wolności.

Angelika Kuźniak Papusza
Premiera: 14 sierpnia 2013 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz