• 2013-07-20

Wakacyjny Cykl Operowo-Baletowy w Krakowie

21 lipca w krakowskim kinie Kijów.Centrum, w ramach wakacyjnego cyklu operowo-baletowego, można będzie obejrzeć retransmisję opery Napój Miłosny. Opera, z Mariuszem Kwietniem w jednej z ról, otworzyła Sezon Operowy 2012/2013 w The Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Napój miłosny (źródło: mat. prasowe organizatora)

Napój miłosny (źródło: mat. prasowe organizatora)

Rola Belcore’a to kolejny sukces Kwietnia na nowojorskiej scenie. Napój miłosny w reżyserii Barletta Shera (laureata Tony Awards) jest też muzycznym popisem Anny Netrebko i Mathew Polenzaniego.

Napój miłosny uchodzi za najlepszą z oper komicznych Gaetano Donizettiego. Włoski kompozytor wystawił ją w 1832 roku, jeszcze przed pasmem czekających go osobistych nieszczęść. Nie ma chyba w historii opery, drugiego dzieła o tak witalistycznym charakterze. I to mimo iż libretto Felice Romaniego stawia niewesołe pytanie o determinizm ludzkich uczuć. Liczy się jednak przede wszystkim zwiewna muzyka Donizettiego. A także – piekielnie trudne do zaśpiewania arie.

Sher adaptując Napój miłosny w Metropolitan Opera, nie pokusił się o rewolucyjne środki wyrazu. Rok wcześniej nowojorczycy mogli oglądać sztukę we współczesnej scenerii pola golfowego (spektakl Divaria Prodcutions). Nowa inscenizacja powraca do korzeni.  Jest włoska prowincja, historyczne realia i kostiumy z epoki. Czyli nudna klasyka? Niekoniecznie, bo, jak w przypadku wielu oper, o artyzmie Napoju miłosnego decyduje śpiewacza maestria.

Konserwatywną koncepcję Shera wybronili zatem śpiewacy. Rosyjska sopranistka jako Adina swoim głosem skutecznie przekłuwała uszy słuchaczy. Amerykański tenor z kolei wydobył z postaci nieszczęśliwe zakochanego Nemorino spore pokłady liryzmu. Mistrzowską parę dzielnie wspomagał baryton Kwietnia. Co dużo mówić, błyszczącego w roli szelmowskiego sierżanta.

Wakacyjny Cykl Operowo – Baletowy 2013
Napój Miłosny
21 lipca 2013 roku, godz. 17.00
Kijów.Centrum w Krakowie

Dodaj komentarz