Urodziny Starówki

W związku z 60. urodzinami Starówki, 20 i 21 lipca Dom Spotkań z Historią w Warszawie zaprasza na wydarzenia pod hasłem Wiek XX na Warszawskiej Starówce. 

Fotografia miejska – Starówce na ratunek! (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografia miejska – Starówce na ratunek! (źródło: materiały prasowe organizatora)

22 lipca 1953 roku nastąpiło oficjalne otwarcie Traktu Starej Warszawy – I etapu prac na Starówce. Rekonstrukcja objęła zniszczone i wypalone kamienice położone przy Rynku Starego Miasta oraz na ulicach Piwnej i Zapiecek. Odbudowa warszawskiej Starówki była i wciąż jest przedsięwzięciem nie mającym precedensu: kompleksowa rekonstrukcja podważyła jedną z głównych zasad konserwatorskich, polegającą na nieodtwarzaniu zabytków. Odtworzenie historycznego centrum miasta na niespotykaną dotychczas skalę wywołała ostrą krytykę opinii międzynarodowej. Dzisiaj, po 60 latach Stare Miasto jest jednym z najcenniejszych zabytków Warszawy – pomnikiem historii i niekwestionowanym dobrem kultury światowej. Wyrazem uznania dla dokonań polskich konserwatorów było wpisanie w 1980 roku Starego Miasta na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W związku z 60. urodzinami Starówki, Dom Spotkań z Historią zaprasza na wydarzenia pod hasłem Wiek XX na Warszawskiej Starówce: pokazy filmowe, spacer i grę miejską.

Program:

  • 20 lipca, godz. 12.00-16.00, 18.00-20.00, DSH – pokazy filmowe: Przemiany Starego Miasta w XX wieku 
  • 20 lipca, godz. 12.00, DSH – Co kryje się za fasadą? – spacer z varsavianistą Jarosławem Zielińskim po podwórkach i niedostępnych na co dzień zakamarkach starego miasta. Dla wielu może być zaskoczeniem, że za zrekonstruowanymi fasadami staromiejskich kamienic kryją się zwykłe domy i osiedla mieszkalne z zupełnie innymi podziałami niż to miało miejsce przed wojną.
  • 21 lipca, godz. 12.00 – Fotografia miejska – Starówce na ratunek! Uczestnicy gry – z aparatami fotograficznymi – poszukiwać będą różnic między przedwojenną i odbudowaną po wojnie Starówką – korzystając z archiwalnych zdjęć, planów architektonicznych oraz relacji.
  • 21 lipca, godz. 16.00, DSH – pokaz filmu Ja tu rządzę (fab., 1939, 97’, reż. Mieczysław Krawicz), którego akcja rozgrywa się na Starówce. Hrabia Józio Lulewicz (Zbigniew Rakowiecki) pewnej nocy, wracając z nocnej bibki rozbija szybę w warsztacie szewskim na Starym Mieście. Jest to początek intrygi, gorącego uczucia, które rozgorzało między nim a Joasią, córką szewca (Ina Benita) i – oczywiście – skandalu. Czy matce hrabiego (Mieczysława Ćwiklińska) uda się nie dopuścić do mezaliansu?

Wiek XX na Warszawskiej Starówce
20-21 lipca 2013 r.
Dom Spotkań z Historią
Warszawa

Dodaj komentarz