• 2013-07-20

Niech się panu darzy, Antoni Libera

Nakładem wydawnictwa Więź ukazał się najnowszy wybór swoich nowel Antoniego Liberty zatytułowany Niech się Panu darzy. Dominantą tego zbioru jest retrospektywność, tak jak w przypadku powieści Madame oraz Godot i jego cień.

„Niech się Panu darzy” Antoni Libera (źródło: materiały prasowe)

„Niech się Panu darzy” Antoni Libera (źródło: materiały prasowe)

W najnowszej powieści Niech się panu darzy, proponuje tym razem krótszą formę: trzy nowele, które łącząc w sobie pierwiastki sensacji, tajemnicy i melancholii, tworzą jednorodny tryptyk. Trzy ludzkie losy, trzy elektryzujące historie, dla których wspólna jest zagadka Czasu, Przypadku i Przeznaczenia.

Antoni Libera 25 czerwca odebrał nagrodę Warszawskiej Premiery Literackiej za książkę maja.

Autor Madame urodził się w 1949 roku, jest pisarzem, tłumaczem, reżyserem. Przełożył m.in. znaczna część twórczości Samuela Becketta, w tym wszystkie jego dramaty, które również wystawiał – w kraju i za granicą. Głośne inscenizacje Czekajac na Godota, Końcówki i Ostatniej taśmy, pokazywane na międzynarodowych festiwalach teatralnych, m.in. w Australii, Irlandii, USA i Wielkiej Brytanii. Tłumaczył także dramaty Sofoklesa, Szekspira, Racine’a i Wilde’a oraz poezje Hölderlina, Eliota i Kawafisa. Autor powieści Madame, przełożonej na dwadzieścia języków – głównej laureatki konkursu wydawnictwa Znak oraz finalistki międzynarodowej IMPAC Dublin Literary Award 2002. Ostatnio wznowiono jego opowieść autobiograficzna Godot i jego cień o fascynacji twórczością i osoba Becketta.

Antoni Libera,
Niech się panu darzy
wydawnictwo Więź
premiera: maj 2013 roku

Dodaj komentarz