• 2013-07-20

Wędrowny teatr na Podlasiu, czyli Wertep po raz piąty

Stowarzyszenie Kulturalne Pocztówka oraz A3 Teatr Kolekcjonerzy Wzruszeń zapraszają na Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep, który potrwa od 26 lipca do 4 sierpnia na Podlasiu.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep – plakat (źródło: materiały prasowe)

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep – plakat (źródło: materiały prasowe)

To będzie już piąta – jubileuszowa – edycja tego festiwalu. Jak co roku Wertep ruszy w letnią wędrówkę po miasteczkach wschodniego Podlasia. Zgodnie z wędrowną ideą festiwalu, podziwiać występy twórców z Polski i Europy będzie można w sześciu miejscowościach: Narewce (26 lipca), Czeremsze (27 lipca), Michałowie (28 lipca), Policznej (1 sierpnia), Orli (2 sierpnia), Białowieży (3 sierpnia) i Hajnówce (4 sierpnia). W każdym z miejsc zaprezentowanych zostanie od pięciu do dziewięciu przedstawień dla dzieci, rodzin i dorosłych.

Na każdym etapie Wertepowej wędrówki widzom i artystom towarzyszyć będą setki balonów – symbol tegorocznej edycji. Piękne i ulotne, podobnie jak i sztuka wędrownych artystów, którzy raz w roku zaglądają do puszczańskich miejscowości, by bawić, śmieszyć, ale i pobudzać widzów do refleksji. Z jedną różnicą – to, czego można doświadczyć w czasie Wertepowej wędrówki teatralne, z całą pewnością nie ulotni się niczym powietrze z balonu, choć pewnie uniesie nieco do góry.

W programie nie zabraknie cudów i metafizyki. Widzowie znajdą u nas marzenia podwieszone na linie i snute ulotne opowieści. Na Wertepie jesteśmy w teatrze, na koncercie, w cyrku, by za chwilę trafić na artystów-kucharzy, którzy warzą swoja strawę dość specyficznie, by na koniec zaserwować niespodziankę

– mówi Dariusz Skibiński, organizator festiwalu.

Nazwa Wertep nawiązuje do teatrów wertepowych, czyli wędrujących, które funkcjonowały przed wojną na terenie Podlasia. Na wschodnich rubieżach Rzeczpospolitej działały wtedy teatry wiejskie, które odgrywały sztuki obrzędowe, misteryjne, jarmarczne. Festiwal nie tylko nawiązuje do tej tradycji, ale też ją przywraca. Mieszkańcy puszczańskich miejscowości przyznają, że coroczna wizyta artystów to dla nich prawdziwe święto.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Wertep
Weekend od 26 do 28 lipca i od 1 do 4 sierpnia 2013 roku
Stowarzyszenie Kulturalne Pocztówka oraz A3 Teatr Kolekcjonerzy Wzruszeń w Kleszczelach
Narewka, Czeremcha, Michałów, Policzna, Orla, Białowieża, Hajnówka

Dodaj komentarz