• 2013-07-20

Inne średniowiecze w powieści Jeanne Bourin

20 czerwca w księgarniach znalazła się powieść Jeanne Bourin Sekrety kobiet złotnika, wydana przez Oficynę Literacką Noir sur Blanc. Powieść, wydana w 1979 roku, przenosi czytelnika do średniowiecznego Paryża za czasów panowania Ludwika IX Świętego.

Jeanne Bourin „Sekrety kobiet złotnika” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Jeanne Bourin „Sekrety kobiet złotnika” – okładka (źródło: materiały prasowe)

Jest rok 1246. W domu złotnika Szczepana Brunela i jego żony Matyldy właśnie odbyło się  wesele ich piętnastoletniej córki Floriny, które stanie się zalążkiem wielkich wstrząsów dotykających całą rodzinę. Niczym przez przez filtr średniowiecznych iluminacji czytelnik obserwuje zmieniające się pory roku, chodzi dawnymi paryskimi ulicami, uczestniczy w codziennym życiu, pracy i zabawie zamożnej rodziny mieszczańskiej, wczuwa się w wielkie namiętności, dramaty, rozterki i cierpienia.

Główną bohaterką powieści jest Matylda, żona złotnika i jego współpracownica, znacznie młodsza od męża, matka sześciorga dzieci. Stara się wypełniać obowiązki przynależne do swojego stanu, lecz przeżywa chwile buntu, nie jest wolna od słabości i wahań. W takich chwilach może liczyć na wsparcie duchowe stryja, kanonika z Notre-Dame. Drugą pierwszoplanową postacią jest jej córka Florina, którą poznajemy jako radosną i olśniewającą pannę młodą z ufnością spoglądającą w przyszłość.

Mediewistka Régine Pernoud tak pisze o książce w przedmowie:

Powieść Jeanne Bourin sprawia historykowi rzadką przyjemność, przedstawia bowiem obraz średniowiecza, który zrywa z tradycyjnym widzeniem tego okresu przez pisarzy (…). To bardzo dziwne, że przyjęliśmy uważać, iż spośród sześciu tysięcy lat, które liczy historia człowieka, jedno tysiąclecie od piątego do piętnastego wieku wydało na świat jedynie potwory i nieokrzesanych ludzi, stworzenia niedożywione, niedorozwinięte i ograniczone umysłowo. To, że w tym samym okresie powstały takie cuda jak Mont-Saint-Michel, portal z Reims, poezja trubadurów i romanse rycerskie, nie przeszkodziło w legendzie ciemnego średniowiecza, ciemnej plamy w historii człowieka – legendzie starannie podtrzymywanej na wszystkich stopniach edukacji od szkoły podstawowej do uniwersytetu (…). Czytelnik może być zaskoczony: nie tak nauczono go wyobrażać sobie życie w XIII wieku.

Jeanne Bourin urodziła się w Paryżu w 1922, a zmarła w 2003 roku. Wychowała się w rodzinie katolickiej, jednak z czasem odeszła od wiary. Studiowała literaturę i historię na Sorbonie. W 1963 roku opublikowała pierwszą powieść historyczną Le Bonheur est une femme, poświęconą miłościom Pierre’a Ronsarda oraz Agrippy d’Aubigné. Później swoje zainteresowania skoncentrowała na średniowieczu, a szczególnie na wieku XIII, co zbiegło się w czasie z jej powrotem do wiary katolickiej.

W swoich powieściach starała się pokazać inne oblicze średniowiecza, obalając wiele mitów z nim związanych, szczególnie zaś podkreślając (w ślad za francuską mediewistką Régine Pernoud) ważną rolę, jaką odgrywały w owym czasie kobiety. Choć zarzucano jej zbytnie idealizowanie owej epoki, jej powieści wpłynęły na zmianę opinii o średniowieczu w społeczeństwie francuskim.

Jeanne Bourin Sekrety kobiet złotnika
Premiera: 20 czerwca 2013 roku
Oficyna Literacka Noir sur Blanc

Dodaj komentarz