Już wkrótce czas na 9. międzynarodowe inSPIRACJE

1 sierpnia w przestrzeni Instytucji Kultury 13 muz w Szczecinie rozpocznie się 9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE. Czwartkowy wieczór rozpocznie trzy dni spotkań, dyskusji i rozważań nad wielowątkowością tematu przewodniego festiwalu, którym w tym roku jest genesis.

Basia Bańda, „Przemiana” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Basia Bańda, „Przemiana” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Każda edycja festiwalu to inne spojrzenie na dziedziny sztuki współczesnej, nowatorskie i premierowe projekty artystyczne, realizacje o charakterze społecznym i edukacyjnym. W roku 2013 inSPIRACJE obejmą projekty kuratorskie, w ramach których prezentowane będą działania oraz prace artystów, w różny sposób interpretujące pojęcie Genesis. Kuratorkami wystawy głównej są Delfina Piekarska oraz Monika Kozioł, na co dzień pracujące w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.

Podczas festiwalu ukazany zostanie sposób, w jaki współcześni artyści odnoszą się do znaczenia słowa genesis. Słowo to swoim znaczeniem kieruje naszą uwagę bezpośrednio na stworzenie człowieka, jego początki. Z jednej strony mogą to być początki biblijne, których dokładny opis możemy znaleźć w Księdze Rodzaju. Z drugiej strony termin stworzenie ma wyraźnie biologiczną konotację i łączy się z ewolucją, a tym samym z naszą cielesnością. Artyści poprzez swoje prace wskażą na dwuznaczność słowa stworzenie, która przypomina walkę duchowości z rozumem, tradycji wychowania w wierze chrześcijańskiej z najnowszymi osiągnięciami nauki.

Delfina Piekarska, kuratorka festiwalu.

Na wystawę będą się składać prace artystów reprezentujących rozmaite nurty w sztuce współczesnej – od polskiej sztuki konceptualnej (jak Stanisław Dróżdż czy Andrzej Dłużniewski), poprzez twórców operujących głównie medium wideo i performance (Oskar Dawicki, Justyna Górowska) po współczesnych malarzy (takich jak Jakub Julian Ziółkowski czy Katarzyna Kukuła). Obok tradycyjnych mediów takich jak malarstwo, rysunek, fotografia zaprezentowane zostaną także wideo, instalacje, obiekty oraz performance.

Tegoroczna edycja zakłada nowatorską formę prezentacji sztuki w ramach festiwalu. Prace będą wkomponowane nie tylko w przestrzeń Instytucji Kultury 13 muz, ale także nowego centrum sztuki współczesnej w Szczecinie Trafostacji Sztuki, które będzie gościć wystawę Ryszard Waśko, Genesis.

Co roku festiwalowi towarzyszą wydarzenia muzyczno-wizualne i przedsięwzięcia artystyczne, a także kampanie społeczne tematycznie związane z hasłem danej edycji.

Organizatorzy: Instytucja Kultury 13 muz, TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie
Kuratorzy: Delfina Piekarska, Monika Kozioł

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej inSPIRACJE/genesis
Otwarcie: 1 sierpnia 2013 roku, godz. 19.13
Wystawa potrwa do 3 sierpnia 2013 roku
Instytucja Kultury 13 muz
pl. Żołnierza Polskiego 2
Szczecin

Dodaj komentarz