• 2013-07-19

Poemat o mieście Lublinie – trasą lipcowego spaceru

Ośrodek Brama Grodzka zaprasza 22 lipca na spacer trasą, którą przedstawia Poemat o mieście Lublinie Józefa Czechowicza. Wydarzenie organizowane jest już po raz jedenasty.

Spacer trasą „Poematu o mieście Lublinie” (źródło: materiały prasowe)

Spacer trasą „Poematu o mieście Lublinie” (źródło: materiały prasowe)

Pierwsze przejście odbyło się w nocy z 13 na 14 lipca 2003 roku, w ramach obchodów setnej rocznicy urodzin Poety. Wtedy też rozpoczęła się coroczna tradycja przejścia śladami miejsc uwiecznionych w Poemacie. Zaproszenie na spacer wyznaczone jest  w lipcową noc, pierwszą noc pełni księżyca, bo właśnie wtedy przemierza Lublin czechowiczowski wędrowiec.

Bohater Czechowicza wkracza do Miasta od strony Górek Czechowskich, kieruje się ku nieistniejącemu dziś przedmieściu Wieniawa, odwiedza cmentarz przy ulicy Lipowej, dalej Krakowskim Przedmieściem podąża na Stare Miasto, a stamtąd na Zamek, do Kaplicy p.w. Świętej Trójcy. Potem schodzi w dół na nieistniejącą dziś ulicę Szeroką i krętymi uliczkami także nieistniejącej dzielnicy żydowskiej przez Kalinowszczyznę i Czwartek opuszcza rodzinne Miasto. Organizatorzy zapewniają, że trasą prowadzić będzie uczestników sam Czechowicz oraz księżyc w pełni, będzie to droga w miejsca dobrze  znane, ale i te które zniknęły już z planu Lublina.

Wszyscy uczestnicy otrzymają przygotowaną z okazji wydarzenia mapę z zaznaczonymi miejscami, które znajdują się na tarasie Spaceru. Podczas Spaceru będzie możliwość skorzystania z tekstu Poematu w smartfonie lub tablecie dzięki aplikacji wykorzystującej technologię poszerzonej rzeczywistości.

Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN
Spacer trasą Poematu o mieście Lublinie
22 lipca 2013 roku
godz. 19.00

Dodaj komentarz