• 2013-07-19

Nicolas Grospierre śladami Marka Rothki

25 lipca w Muzeum Narodowym w Warszawie odbędzie się spotkanie z Nicolasem Grospierrem, autorem projektu fotograficznego Dinaburg, Borisoglebsk, Dvinsk, Daugavpils. Rozmowę poprowadzi Agnieszka Tarasiuk, projektantka wystawy Mark Rothko. Obrazy z National Gallery of Art w Waszyngtonie.

Autor pracy: Nicolas Grospierre, wystawa towarzysząca wystawie Marka Rothki w MNW, fot. Monika Bajkowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor pracy: Nicolas Grospierre, wystawa towarzysząca wystawie Marka Rothki w MNW, fot. Monika Bajkowska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dinaburg, Borisoglebsk, Dvinsk, Daugavpils to tytuł pracy Nicolasa Grospierre’a, która towarzyszy wystawie obrazów Marka Rothki w Muzeum Narodowym w Warszawie. To także cztery historyczne nazwy leżącego na terenie Łotwy miasta, w którym urodził się Mark Rothko, i które, mając 10 lat, opuścił w 1913 roku, by nigdy tam nie powrócić.

Praca Grospierre’a powstała na podstawie zdjęć, jakie fotograf wykonał w Daugavpils jesienią 2012 roku. Dokumentowanie krajobrazów, a szczególnie architektury północno-wschodniej Europy, jest ważnym motywem w twórczości Nicolasa Grospierre’a. Spotkanie w Muzeum będzie okazją do porozmawiania o jego podróżach po tej części Europy , a także do refleksji na temat postkolonialnej tożsamości terenów, na których odnajdujemy pozostałości po I Rzeczypospolitej, Rosji carskiej i Związku Radzieckim.

Niektórzy w twórczości Marka Rothki dopatrują się reminiscencji nostalgicznego krajobrazu łotewskiego, inni twierdzą, że sztuka słynnego abstrakcjonisty nie ma z miejscem jego urodzenia nic wspólnego. Po ponad czterdziestu latach od śmierci artysty w Daugavpils otwarto centrum artystyczne jego imienia. Co znaczy deklarowany przez organizatorów centrum powrót Rothki do ojczyzny?

Nicolas Grospierre – fotograf; w swojej twórczości portretuje głównie architekturę, detale i pozostałości po okresie komunistycznym w Polsce i Europie Wschodniej. Jest laureatem nagrody Paszport Polityki 2011 w kategorii sztuki wizualne. W 2008 roku wykonał fotografie do nagrodzonego Złotym Lwem Pawilonu Polskiego na Biennale Architektury w Wenecji .

Przestrzeń Marka Rothki. Wieczorne Rozmowy
Nicolas Grospierre w rozmowie z Agnieszką Tarasiuk
Spotkanie odbędzie się 25 lipca 2013 roku o godzinie 19.00
Muzeum Narodowe w Warszawie

Dodaj komentarz