• 2013-07-19

Festiwal ETNOmania

21 lipca na terenie skansenu w Wygiełzowie odbędzie się trzecia edycja festiwalu ETNOmania. 

Festiwal ETNOmania (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal ETNOmania (źródło: materiały prasowe organizatora)

O tym, że tradycja nie tylko nie zginęła, a wręcz ma się bardzo dobrze, będzie się można przekonać już 21 lipca podczas Festiwalu ETNOmania. Zaprezentuje się na nim ponad 100 Wystawców rzemiosła ludowego i folkdizajnu oraz zostanie zorganizowanych ponad 30 różnorodnych warsztatów i pokazów.

Trzecia edycja Festiwalu, która jak co roku będzie miała miejsce na terenie pięknego skansenu w Wygiełzowie (ok. 40 km od Krakowa), przyniesie ze sobą prawdziwe bogactwo folkowych atrakcji – ujętych w aż sześć stref tematycznych: Rzemiosła, FOLKdizajnu, EKO, Muzyki oraz Dzieci i Relaksu.

Na stoiskach rękodzieła ludowego będzie można własnoręcznie ulepić garnek, wystrugać i pomalować drewnianego ptaszka, sprawdzić lecznicze właściwości ziół, a nawet upiec prołzioka. Co to jest? Dowiedzieć można się na ETNOmani.

Odwiedzając stoiska projektantów, tworzących w duchu EKO i ETNO uczestnicy stwierdzą, jak w sposób twórczy można przetworzyć tradycję. Dizajnerskie torby, recyclingowa biżuteria, oryginalne ubrania, niesztampowe dekoracje to tylko niektóre z propozycji, czekających w Strefie FOLKdizajnu. A dla tych, którzy nie zadowolą się gotowym produktem, przygotowano szereg warsztatów, na czele z przetwarzaniem T-shirtów i szyciem lalek – przytulanek.

Będzie się można wykazać kreatywnością przy budowaniu wiklinowo-kwiatowego ogrodu. Pod czujnym okiem dziewczyn z ŻyWej Pracowni, uczestnicy wykonają wiklinowe kwiaty, płotki i inne dekoracyjne formy, które ożywią wiejski ogródek.

Inspirujący i twórczy nastrój na pewno podsyci pokaz mody, na którym będzie można zobaczyć najnowsze trendy ETNOwzornictwa. Swoje kolekcje zaprezentują: Pracownia Krawiectwa Artystycznego Hafcik, Małgorzata Peszko Sote Design oraz Anna Starosta Collection – Teaberry/Kalinka.

Na dzieci czeka bogaty program EKOlogiczno-ARTystyczny – gry, zabawy, tworzenie kartonowej makiety wsi, tekturowego zoo, malowanki i wyklejanki. Będzie też można zrobić sobie zdjęcie z 3-metrową słomiano-sznurkową kurą, a nawet na niej usiąść i wejść do środka.

Jak co roku, organizatorzy przygotowali także szereg inicjatyw muzycznych, towarzyszących targom i pokazom. Na warsztatach prowadzonych przez Kapelę Maliszów będzie można posłuchać ludowych instrumentów muzycznych, takich jak skrzypce, fidle ludowe, lutnie, cytary, liry, a także samemu wystrugać fujarkę i na niej zagrać. Monika Dudek nauczy nas kroków najbardziej popularnych tańców ludowych. Jednak ETNOmania to także koncerty TOPowych zespołów FOLKowych. W tym roku zagrają dla nas Kapela z Orliczka, która tworzy nowe interpretacje pieśni ludowych oraz Future Folk – niekwestionowana gwiazda electro-folku, przykład na to, jak umiejętnie połączyć nowoczesne brzmienia i folklor.

Do tego wszystkiego przez cały dzień będzie można spróbować pysznych tradycyjnych i wegetariańskich potraw, odpocząć w cieniu chaty i relaksować się skansenową atmosferą na leżakach lub kocykach.

Festiwal ETNOmania
21 lipca 2013 r., godz. 11.00-19.00
Skansen w Wygiełzowie,ul. Podzamcze 1
Babice

Dodaj komentarz