• 2013-07-19

Ferdinand Schmutzer pierwszy raz w Polsce

Od 5 sierpnia 2013 roku w Starej Galerii ZPAF w Warszawie będzie można oglądać wystawę pt. Ferdinand Schmutzer: fotografie z lat 1894-1928. Będzie to pierwszy duży pokaz dorobku niedawno odkrytego wybitnego fotografa austriackiego Ferdinanda Schmutzera w Polsce.

Ferdinand Schmutzer © Anzenberger Gallery (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ferdinand Schmutzer © Anzenberger Gallery (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Ferdinand Schmutzer: fotografie z lat 1894-1928 to pierwsza prezentacja twórczości wybitnego austriackiego artysty polskiej publiczności. Wystawa zostanie pokazana w Starej Galerii ZPAF w Warszawie (Plac Zamkowy 8) w sierpniu 2013 r. Miała już swoje odsłony w Muzeum Freuda w Wiedniu (Ferdinand Schmutzer: Freud and His Era in Portraits wrzesień 2008 – kwiecień 2009) oraz Ateńskim Domu Fotografii w Atenach i Bratysławie, Leica Gallery w Nowym Jorku, w ramach festiwalu w Ping Yao/Chiny, oraz festiwalu Naarden w Holandii. Wystawa jest połączona z promocją książki Ferdinand Schmutzer: Photographic Works 1894-1928, wydanej przez moser Verlag Munich we współpracy z Anzenberger Gallery.

Na początku XX w. Ferdinand Schmutzer (1870-1928) był zaliczany do najbardziej znaczących artystów wiedeńskich specjalizujących się w portrecie. Jego portrety tworzą fascynujący obraz tamtejszego życia kulturalnego i intelektualnego na przełomie XIX i XX w. Poza imponującą kolekcją odbitek, na dorobek fotograficzny Ferdinanda Schmutzera składa się ponad 3000 negatywów szklanych i 330 odbitek vintage. Po raz pierwszy został on zaprezentowany publiczności w 2001r.

Jego portrety fotograficzne przedstawiają sławne osobistości tamtego okresu, jak choćby Alberta Einsteina, Zygmunta Freuda, Pablo Casalsa i Cesarza Franciszka Józefa. Podziwiając sportretowane postaci mamy możliwość przyjrzenia się technice pracy Schmutzera. Fotografie, na podstawie których wykonywał on sztychy, dają nam wgląd w sposób pracy artysty; ich precyzyjne wykonanie dowodzi znajomości warsztatu i wysokich umiejętności artystycznych Schmutzera również w tej dziedzinie. Fotografie krajobrazowe, zdjęcia miejsc odwiedzanych w trakcie podróży Schmutzera i jego rodziny powstały dla celów prywatnych.

Organizator: ZPAF Okręg Warszawski, Anzenberger Gallery Vienna
Współpraca: Austriackie Forum Kultury, Biblioteka Narodowa w Wiedniu

Kuratorka ze strony austriackiej: Regina Maria Anzenberger
Kuratorka ze strony polskiej: Katarzyna Majak

Ferdinand Schmutzer: fotografie z lat 1894-1928
Wernisaż: 5 sierpnia 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2013 roku
Stara Galeria ZPAF
Plac Zamkowy 8
Warszawa

Dodaj komentarz