Kto inspiruje? Tadeusz Kantor! – start w Wielopolu Skrzyńskim

Od 22 lipca w Galerii – Pracowni Tadeusza Kantora w Krakowie będzie można oglądać wystawę pt. Tadeusz Kantor i Wielopole Skrzyńskie. Ekspozycja odbędzie się w ramach projektu pt. Kto inspiruje? Tadeusz Kantor!.

Widok Wielopola Skrzyńskiego, fot. nieznany (źródło: materiały prasowe organizatora)

Widok Wielopola Skrzyńskiego, fot. nieznany (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Kto inspiruje? Tadeusz Kantor!ma na celu zaprezentowanie twórczości Tadeusza Kantora w kontekście sztuki współczesnej – teatru, sztuk wizualnych i muzyki. Na realizowany w kilku odsłonach w 2013 i 2014 roku projekt złożą się wystawy, działania performatywne oraz wydawnictwa. W 2013 roku zaprezentowane zostaną dwie spośród trzech planowanych wystaw oraz dwa wydarzenia performatywne. Cricoteka wyda również trzy publikacje poświęcone życiu i twórczości Tadeusza Kantora. Pierwsza z wystaw to Tadeusz Kantor i Wielopole Skrzyńskie.

Wielopole Skrzyńskie, w którym urodził się i mieszkał artysta, było polsko-żydowskim miasteczkiem na południu Polski – z jednej strony kościół, plebania i cmentarz – po drugiej stronie synagoga, ciasne uliczki żydowskie (…). Obie strony żyły w symbiozie – pisał o Wielopolu Kantor. Wystawa przedstawiając historię rodziny artysty i jej związki z Wielopolem Skrzyńskim jednocześnie ukazywać będzie ogromny wpływ, jaki na twórczość Tadeusz Kantora miało dzieciństwo spędzone w Wielopolu. Wystawa poświęcona zostanie pamięci Stanisława Bergera (Wuja Stasia – Zesłańca ze spektaklu Wielopole, Wielopole) brata Heleny Kantor – matki artysty oraz Miry Rychlickiej aktorki Teatru Cricot 2 (odtwórczyni roli Wdowy po miejscowym fotografie ze spektaklu Wielopole, Wielopole). Na wystawie zaprezentowany zostanie wybór dokumentów i materiałów archiwalnych dotyczących rodziny Kantorów i Bergerów, zdjęć i materiałów filmowych oraz prace Tadeusza Kantora.

Kurator: Józef Chrobak

Tadeusz Kantor i Wielopole Skrzyńskie
Ekspozycja w ramach projektu Kto inspiruje? Tadeusz Kantor!
Wystawę można oglądać od 22 lipca do 24 listopada 2013 roku
Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora
ul. Sienna 7/5
Kraków

Dodaj komentarz