• 2013-07-18

Svätopluk Mikyta prezentuje Antykryształy

Od 20 lipca w Galerii Leto w Warszawie będzie można oglądać wystawę pt. Antykryształy, autorem prac jest Svätopluk Mikyta.

Svätopluk Mikyta, „Antykryształy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Svätopluk Mikyta, „Antykryształy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Svätopluk Mikyta na zaproszenie Galerii Leto przygotował wystawę pod tytułem Antykryształy. To pierwsza indywidualna prezentacja tego artysty w Warszawie. Prace Mikyty zazwyczaj odwołują się do politycznych ikonografii masowych ruchów socjalistycznych oraz do nacjonalistycznych i religijnych symboli Europy Wschodniej. Dzięki licznym przerysowaniom jak i wykorzystaniu metody kolażu, podwaja on uwodzicielską estetykę dzieł i podkreśla kwestię politycznej manipulacji obrazami, której wpływ wciąż pozostaje odczuwalny. Czasem jego interwencje, zwykle przy użyciu długopisu i czerwonej farby, są ledwo wyczuwalne, czasami jednak są one tak wyrafinowane, że zarówno w zakresie kompozycji jak i tematu, dają grunt czemuś nowemu. Mikyta zazwyczaj tworzy cykle prac, które mają być eksponowane w grupach i przywoływać historyczne jak i osobiste skojarzenia, co wynika z nieskończonych współzależności między nimi.

Na warszawską wystawę artysta przygotował kolekcję przedruków, kolaży i rysunków, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się romantycznymi obrazami przyrody. Jednakże romantyzm ten posiada silne konotacje historyczne. Na zdjęciach brak zarysowanych sylwetek ludzkich postaci, form czy kształtów. Zostały one ukryte za niebieskimi lub czerwonymi polami monotypii. Istotne jest tu wrażenie ekspresyjnych zdjęć z efektem poruszenia.

Polskę i Słowację łączy pasmo Wysokich Tatr. Na tle malowniczych przełęczy, w cieniu skalistych urwisk rozgrywały się dramatyczne historie, te prawdziwe i te wyimaginowane. Tatry rozbudzają artystyczną wyobraźnię, ale są też istotnym tłem geopolitycznych działań. Natura, piękno i groza. Wystawa ma stanowić wizualną analizę naturalnych środowisk w obszarze Europy Środkowej. Artysta poddaje manipulacjom materiał wizualny. Głównie są to przedrukowane zdjęcia pejzaży ze starych książek o tym regionie. Proste, prawie niezauważalne artystyczne interwencje zmieniają ich charakter. Pseudo romantyczna bajka przedstawiająca obraz Wschodu zostaje zakłócona.

Kompozycja Czarne słońce 2013, stanowi kolejną manipulację artysty, który zestawia ze sobą to co trwałe z tym co kruche. Natomiast Księżycowe kamienie 2001- 2013, to kolekcja 15 ceramicznych kamionków ułożona w zamkniętą całość, przywodząca na myśl pamiątki z kolejnych wypraw w te same miejsca.

Svätopluk Mikyta urodził się w 1973 roku w Čadcy (była Czechosłowacja). Studiował na Akademiach Sztuk Pięknych w Bratysławie oraz Stuttgarcie. Laureat Strabag Art Award International, Vienna (2011) oraz Oskár Čepan Award (2008), stypendysta DAAD HDK Berlin ( 2001 -2002), oraz rezydent ISCP New York (2011). Prace w zbiorach: Art Institute of Chicago, Zabludowicz Collection Londyn, MUDAM Collection Luxembourg, Museum of Applied Arts, Praga. Od 2008 roku prowadzi „BANSKA ST A NICA Contemporary.

Svätopluk Mikyta, Antykryształy
Wernisaż: 20 lipca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 31 sierpnia 2013 roku
Galeria Leto
ul. Mińska 25
Warszawa

Dodaj komentarz