Michał Martychowiec – In Memory

Od 22 lipca w Project Room Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Michała Martychowca pt. In Memory. Artysta w swojej pracy zwraca uwagę na aspekt pamięci i wyobraźni w przywoływaniu obrazów minionych zdarzeń.

Michał Martychowiec, „In Memory” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Martychowiec, „In Memory” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Martychowiec jest polskim artystą i fotografikiem mieszkającym i pracującym w Londynie i Berlinie. Ukończył z wyróżnieniem kierunek sztuki piękne na prestiżowej uczelni Central Saint Martins College of Art and Design w Londynie. Jego twórczość to przede wszystkim cykle fotograficzne, prace wideo, rysunki, prace multimedialne. Artysta jest również zaangażowany w projekty operowe. Stworzył instalacje m.in. dla Teatru Wielkiego im. Tadeusza Moniuszki w Poznaniu oraz Opery Narodowej w Seulu. Inspiracją do jego artystycznej praktyki jest sztuka dawna, jak również filozofia i estetyka Dalekiego Wschodu. Instalacje z użyciem projekcji, są z reguły realizowane w bezpośredniej relacji z miejscem, które za każdym razem tworzy zupełnie nowy kontekst ideowo- artystyczny.

In Memory to instalacja składająca się z wielkoformatowej fotografii rejestrującej fragment pejzażu oraz projekcji slajdów z rzutników. Abstrakcyjne obrazy ze slajdów tworzą mozaikę geometrycznych plam koloru. W podobny sposób ludzki umysł przywołuje poszczególne momenty zapisane w pamięci. Niewiele tam szczegółów, a więc pole do interpretacji oraz kreacji jest na tyle duże, że czasem nie sposób oddzielić faktów od wyobrażeń. Kolory wywołują wspomnienia i emocje.

W instalacji Michała Martychowca następuje wyraźnie zbliżenie pomiędzy przeszłością i teraźniejszością. Utrzymana jest dynamiczna równowaga pomiędzy przestrzeniami, a co najważniejsze, pomiędzy obrazem widzianym a wyobrażonym. W zarejestrowanych na slajdach obrazach fragmentów czasu nie chodzi bowiem o przedstawienie w sensie mimetycznym, lecz o przedstawienie ponowne, stworzone przez naszą wyobraźnię. Dwoistość staje się w tym przypadku jednością.

Michał Martychowiec (ur.1987) – absolwent Wydziału Sztuk Pięknych prestiżowej uczelni Central Saint Martins w Londynie. Wybrane wystawy indywidualne: In Memory instalacja site-specific, Ko-So-Yu, Yamashiro Onsen, Kaga, Japonia (2013); Blue, Red, Green, gift_Lab, Tokio (2011); Nel mezzo del camin, prezentacja książki, galleria upp, Wenecja (2011); Stone in Water, instalacja site-specific, Palazzo Rizzo Patarol, Wenecja (2011); Destination, galleria upp, Wenecja (2011); Vanito Vanitas, Arts Forum, Media Centre Gallery, Brighton (2010); Awake and Dream. Documentation, Patio Centrum Sztuki, 2. Festiwal Sztuka i Dokumentacja, Łódź (2010). Wybrane wystawy zbiorowe: Pavilion 0, Palazzo Dona, Signum Foundation, Wenecja (2013); Future Landscape, Forte Marghera-Parco del Contemporaneo, Wenecja (2012); Drawing connection, Siena Art Institute, Siena (2011); Powtórka z teorii widzenia, CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa (2010); Awake and Dream, Palazzo Dona, Signum Foundation, Wenecja (2009).

Michał Martychowiec, In Memory
Wernisaż: 22 lipca 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 25 sierpnia 2013 roku
Project Room, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 1
Warszawa

Dodaj komentarz