• 2013-07-18

Rusza letni cykl koncertów Lado w Mieście

Lado w Mieście 2013 to kolejna odsłona wakacyjnego cyklu koncertowego w Warszawie, będącego przeglądem tego, co najświeższe i najciekawsze na tzw. scenie niezależnej w Polsce i okolicach. W programie koncertów rozpoczynających się 18 lipca m.in. Die! Die! Die!, kiRk, czy Mikrokolektyw.

Mikrokolektyw (źródło: m.prasowe)

Mikrokolektyw (źródło: m.prasowe)

W czasie Lado w Mieście kilka projektów będzie miało swoja premierę właśnie w ramach warszawskich koncertów wakacyjnych i być może będzie to jedyna okazja, aby je usłyszeć. Podobnie jak w zeszłym roku, miejscem Lado w Mieście będzie Barka – unosząca się na wodzie, sprzyjająca wakacyjnej i plażowej atmosferze, letnia scena Planu B i Powiększenia.

Artyści najbliższych trzech odsłon cyklu:

kIRk, zespół poszukujący nowych form wyrazu na styku muzyki elektronicznej oraz akustycznej, tworzony przez Paweła Bartnika (elektronika), Olgierda Dokalskiego (trąbka) i Filipa Kalinowskiego (gramofon), których muzyka została doceniona m.in. przez lidera Swans – Michaela Gira, pioniera future-jazzowej trąbki Nilsa Petera Molvaer’a oraz matkę chrzestną nowych brzmień Mary Anne Hobbs.

Mikrokolektyw, tworzony przez muzyków Kubę Suchara i Artura Majewskiego, których charakterystyczny, mieniący się różnymi odcieniami mariaż elektroniki oraz bogatej melodii i rytmu stawia ich w pierwszej linii współczesnego jazzu. Podobnie jak w przypadku entuzjastycznie przyjętego albumu Revisit i koncertowego DVD Dew Point, wydanych przez prestiżową amerykańską wytwórnię Delmark, Absent Minded dobitnie i pięknie przypomina, że jazz to żywy język, który nieustannie ukazuje nowe możliwości.

Z nowozelandzkim zespołem Die!Die!Die polska publiczność miała już okazję zetknąć się 2 lata temu przy okazji ich wspólnej trasy koncertowej z No Age. Od tamtej pory zdążyli zagrać kilkadziesiąt koncertów na całym świecie i wydać czwarty, świetnie przyjęty album Harmony, którego produkcją zajął się Chris Townend (Portishead, Violent Femmes). Die!Die!Die! konsekwentnie rozwijają swój styl, łącząc surową, nieposkromiona energię z chwytliwymi melodiami i ogromną dbałością o brzmienie.

Zespół Duży Jack nie wydał jeszcze płyty, zagrał zaledwie kilka koncertów, ale zdążył już narobić sporo hałasu na tak zwanej warszawskiej scenie niezależnej. Inspirują się najlepszymi dokonaniami amerykańskiej sceny D.I.Y, mają potężne brzmienie, dużo dystansu do samych siebie, grają dobre i krótkie koncerty.

Zespół Wovoka to muzyczny hołd złożony zapomnianym kulturom transowym. Założony w 2012 roku, nazwę zaczerpnął od wielkiego Indianina, mistyka i twórcy Ghost Dance. Źródłem twórczości zespołu jest znalezienie łącznika pomiędzy typowym składem rock’n'rollowym a praźródłem tej muzyki. Stylistycznie miesza się tu blues z muzyką Indian, psychodelia z muzyką ludojadów z Papui Nowej Gwinei. Wierząc w jeden korzeń łączący całą zaangażowaną muzykę, zespół zwraca się do kultur pierwotnych z pytaniem o muzykę współczesną. Wovoka nagrała właśnie płytę z utworami gospel w swojej aranżacji, która ukaże się w sierpniu 2013, pod tytułem Trees Against The Sky.

Koncert na Barce będzie oficjalną premierą tego albumu, a wśród specjalnie zaproszonych gości znajdą się między innymi: Natalia Przybysz, Macio Moretti, Ray Dickaty, Mamadu Goo Ba, Joanna Halszka Sokołowska i Ola Bilińska.

Zespół Der Father powstał jako duet Daniela Pigońskiego i Joanny Halszki Sokołowskiej. Klawisze, syntezatory, automaty, gitara, melodia i radość to dla ich współpracy słowa kluczowe. Dlatego do składu szybko dołączyła Rihanna, papież, G.D. Busch, Elvis P. i Jerzy A. Rogiewicz – wspierający skład swoim perkusyjnym geniuszem. Na koncertach materiał z powstającej właśnie debiutanckiej płyty Wake up, na której znajdą się między innymi takie przeboje jak Wake up, Der Mother, czy Brother.

Cykl koncertów Lado w Mieście
od 18 lipca do 30 sierpnia
ul. Nowy Świat 27, Klub Powiększenie
Skwer im. Tadeusza Kahla, Barka
Warszawa

Dodaj komentarz