• 2013-07-18

Janusz Kulikowski z Fascynacjami w Gdańskim Archipelagu Kultury

19 lipca w Gdańskim Archipelagu Kultury Wyspa skarbów będzie można oglądać wystawę prac Janusza Kulikowskiego pt. Fascynacje.

Janusz Kulikowski, „3 kolory” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janusz Kulikowski, „3 kolory” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Gierczak o artyście:

Janusz Jasiu Kulikowski. Rocznik 1964, a więc wielkimi krokami zbliża się pięćdziesiątka. Półwiecze i debiut wystawienniczy… Późno? Przecież niektórzy artyści nasiąkają przez lata, aby trysnąć swoim talentem nieco później. Nie do końca to prawda w przypadku Jasia, bowiem chwycił za pędzel już we wczesnej młodości, kiedy jako nieletnie pacholę przyglądał się malarskim poczynaniom ojca Mariana, który przez wiele lat w zaciszu domowym malował olejne miniatury, głównie pejzaże inspirowane obrazami Iwana Szyszkina. I wszystko wskazywało, że Jasiu zostanie artystą malarzem… Życie jednak zdecydowało inaczej.

Musiał zrezygnować z ASP, bo pochłonęła go proza życia… Czego nie robił, aby temu życiu sprostać?! Kolejne biznesy, interesy, inicjatywy, choć dawały stabilizację życiową nie stępiły pragnień artystycznej duszy Jasia. Przeżył flirt z fotografią, filmem, jednak wciąż myślał malarstwem, największą swoją miłością. Zauroczenie Szyszkinem przeszło z ojca na syna, którego pociągał realizm przełomu wieków, aż po współczesność i tzw. malarstwo prawdziwe, wymagające porządnego warsztatu, który mozolną pracą i talentem zaczął zdobywać. Alan Fearlney, Vincente Romero, Steve Henks, czy Fabian Perez stali się początkowo chętnie kopiowanymi przez Kulikowskiego artystami, a w końcu inspiracją jego twórczych fascynacji.

Wyraźnie widać, w tym co Kulikowski maluje, jego uwielbienie dla nieco odleglejszych czasów i miejsc. Przesyconych światłem uliczek, włoskiej prowincji, czy wreszcie pięknych, zanurzonych w światłocieniu kobiet w anturażu retro. Wiele prac Janusz Jasia Kulikowskiego znajduję się w lubiących prawdziwe malarstwo prywatnych zbiorach. Nie wszystkimi rzecz jasna, może się dzisiaj pochwalić, bo niektóre zawędrowały aż do Stanów Zjednoczonych. Miejmy jednak nadzieję, że ta skromna retrospekcyjna wystawa, jest pierwszą z wielu jego wystaw.

Janusz Kulikowski, „Martwa natura” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janusz Kulikowski, „Martwa natura” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janusz Kulikowski, Fascynacje
Wernisaż: 19 lipca 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 5 sierpnia 2013 roku
Gdański Archipelag Kultury Wyspa skarbów
ul. Turystyczna 3
Gdańsk

Dodaj komentarz