• 2013-07-17

Piotr Połoczański o życiu w Nowym Porcie

Od 18 lipca w Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2 w Gdańsku będzie można oglądać wystawę fotografii Piotra Połoczańskiego pt. 2,28 km2.

Fot. Piotr Połoczański, „2,28 km2” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Piotr Połoczański, „2,28 km2” (źródło: materiały prasowe organizatora)

2,28 km2 to powierzchnia Nowego Portu, jednej z dzielnic Gdańska. Piotr Połoczański ma na swoim koncie setki zdjęć dokumentujących jej mieszkańców, ich życie, otoczenie, atmosferę. Artystę fascynuje dzielnica, jednak najważniejsze jest dla niego spotkanie z drugim człowiekiem. Zapisuje rzeczywistość taką jaka jest, bez upiększania i manipulowania. Jego obrazy są autentyczne i naturalistyczne, tym samym fascynujące.

Oglądając jego fotografie mamy poczucie, że Połoczański wprowadza nas w świat w swoich przyjaciół. Każde ze zdjęć to rozległa historia nowoporckich rodzin, lokalnych rzemieślników, złomiarzy, strażaków, sąsiadów. Poznajemy opowieści magiczne i zabawne, przygnębiające i absurdalne. Tak więc mamy tu sąsiadkę z klatki schodowej, Panią Anię. Mężczyznę w mundurze, dawnego partyzanta i kapelmistrza. Krawca z centymetrem na szyi. Sąsiadów portretowanych co roku na tej samej ławce w Boże Ciało. Nowy Port został wpisany w rewitalizacyjne plany miasta, zakładające jego modernizację i przebudowę. Połoczańskiemu udało się zapisać panoramę dzielnicy ‘na chwilę’ przed nadchodzącymi zmianami. Prezentowana w Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2 wystawa 2,28 km2 jest tylko skromnym wycinkiem wieloletniej twórczości Piotra Połoczańskiego.

Piotr Połoczański, 2,28 km2
Wernisaż: 18 lipca 2013 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 18 sierpnia 2013 roku
Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2
ul. Strajku Dokerów 5
Gdańsk – Nowy Port

Dodaj komentarz