• 2013-07-17

Krzysztof Wodiczko z weteranami wojennymi na Rynku Głównym w Krakowie

23 lipca na krakowskim Rynku Głównym odbędzie się pokaz pracy Krzysztofa Wodiczko pt. Projekcja weteranów wojennych. Wydarzenie towarzyszy 19. Światowemu Kongresowi Estetyki, którego partnerem jest MOCAK. Kongres odbędzie się w Krakowie w dniach 21–27 lipca w setną rocznicę pierwszego kongresu, który miał miejsce w Berlinie w 1913. W razie ulewy projekcja zostanie przesunięta na 24 lipca.

Krzysztof Wodiczko, „Projekcja weteranów wojennych”, 2010, kadr z wideo, 16 min 9 s, Kolekcja MOCAK-u (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysztof Wodiczko, „Projekcja weteranów wojennych”, 2010, kadr z wideo, 16 min 9 s, Kolekcja MOCAK-u (źródło: materiały prasowe organizatora)

Trzeba zacząć mówić na głos: jedziesz na wojnę w Iraku, jedziesz na wojnę w Afganistanie. Zastanów się, czy jesteś gotowy na to, by jechać na wojnę, nie na misję, tylko na wojnę.

Fragment wypowiedzi żony polskiego żołnierza, która wzięła udział w realizacji pracy Krzysztofa Wodiczko Projekcja weterenów wojennych.

Wojskowy samochód wyposażony w projektor stanie pod Wieżą Ratuszową o godz. 11. Wieczorem publiczność będzie miała okazję zobaczyć tekstowo-dźwiękową projekcję poświęconą opowieściom polskich weteranów wojennych z Afganistanu i Iraku oraz ich żon. Wspomnienia żołnierzy będą wyświetlane na ścianie Wieży Ratuszowej w sposób imitujący siłę pocisków wystrzeliwanych podczas działań zbrojnych. Tłem prezentacji będą odgłosy wojny.

Krzysztof Wodiczko (ur. 1943) mieszka i pracuje w Nowym Jorku i Warszawie. W latach 1962–1968 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 2002–2010 był profesorem w Massachusetts Institute of Technology. Obecnie jest profesorem na Graduate School of Design na Uniwersytecie Harvarda. Jest autorem licznych prac w przestrzeni publicznej odnoszących się do kwestii społeczno-politycznych, takich jak bezdomność, emigracja, wojna. W swoich projekcjach porusza najbardziej bolesne problemy danej społeczności.

Organizator: MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Krzysztof Wodiczko, Projekcja weteranów wojennych
Projekcja odbędzie się 23 lipca 2013 roku o godzinie 21.30 (w razie ulewy zostanie przesunięta na 24 lipca 2013 roku)
Rynek Główny w Krakowie

Dodaj komentarz