• 2013-07-17

Hłasko i Zadara w spektaklu: Wszyscy byli odwórceni

Od 18 lipca, w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie można będzie oglądać adaptację opowiadania Marka Hłaski Wszyscy byli odwróceni,  w reżyserii jednego z najciekawszych polskich reżyserów teatralnych młodego pokolenia, Michała Zadary.

„Hłasko. Zadra. Wszyscy byli odwróceni” (źródło: materiały prasowe)

„Hłasko. Zadra. Wszyscy byli odwróceni” (źródło: materiały prasowe)

Już w najbliższy czwartek podczas spektaklu podziwiać będzie można gwiazdorską obsadę. Wystąpią, między innymi: Edward Linde-Lubaszenko, Anna Cieślak, Barbara Wysocka, Arkadiusz Brykalski, Mateusz Janicki, Oskar Hamerski i Michał Kruk.

Hłasko opowiada o polskich Żydach w Izraelu w latach pięćdziesiątych. Tworzy obraz  ludzi, którzy w epoce po Zagładzie i przy narodzinach nowego państwa starają się poradzić sobie z własnym życiem. Ukazuje losy polskich Żydów od zupełnie innej strony, gdyż są one przedstawiane przez polskiego pisarza nie kojarzącego się stereotypowo z tematyką żydowską.

„Wszyscy byli odwróceni” (źródło: materiały prasowe. Autor: Krzysztof Bieliński)

„Wszyscy byli odwróceni” (źródło: materiały prasowe. Autor: Krzysztof Bieliński)

Inscenizacja będzie niezwykle prosta: spektakl opierać się będzie na aktorach, tekście, starych magnetofonach i gramofonach, projekcjach wideo oraz jednym spadochronie. Aktorzy są jednocześnie operatorami świateł i instrumentalistami, obsługują całą znajdującą się na scenie maszynę inscenizacyjną. Wraz z kompozytorem Janem Duszyńskim, operatorem Arturem Sienickim i projektantem Arkadiuszem Ślesińskim, Michał Zadara tworzy sceniczny świat odpowiadający kultowej wizji Marka Hłaski. Jesienią tego roku spektakl pojawi się także na deskach Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

Projekt jest koprodukcją Muzeum Historii Żydów Polskich, Centrali, krakowskiej Agencji Artystycznej GAP oraz Teatru Nowego w Łodzi.

Wszyscy byli odwróceni
reżyseria: Michał Zadra
Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie
premiera: 18 lipca 2013 roku

Dodaj komentarz