• 2013-07-17

Afrykańska love story Daphne Sheldrick

31 lipca premierę będzie mieć książka z gatunku literatury faktu, Afrykańska love story, autorstwa Daphne Sheldrick, która ukaże się nakładem wydawnictwa W.A.B. Utwór Sheldrick opowiada o niezwykłym rodzaju miłości.

„Afrykańska Love Story. Miłość, życie i słonie” Daphne Sheldrick (źródło: materiały prasowe)

„Afrykańska Love Story. Miłość, życie i słonie” Daphne Sheldrick (źródło: materiały prasowe)

Sheldrick, która urodziła się w Kenii w rodzinie brytyjskich osadników, zawsze czuła się ściśle związana z naturalnym dla niej światem afrykańskiej sawanny i zamieszkujących ją dzikich zwierząt. Wychodząc za mąż za jednego z prekursorów ochrony przyrody i pracownika nowo powstałego Parku Narodowego w Tsavo, zdecydowała, że chce poświęcić swoje życie opiece nad afrykańską fauną, coraz bardziej zagrożoną przez człowieka. Założyła między innymi jeden z pierwszych zwierzęcych sierocińców, gdzie do dziś przysposabia do samodzielnego życia na wolności porzucone słoniątka, małe antylopy oraz nosorożce. Ponadto wraz ze strażnikami parku prowadzi pionierskie badania nad komunikacją i obyczajami zwierząt.

Życie Sheldrick, opisane przez nią samą szczerze i otwarcie, jest również podróżą przez cały XX wiek, ukazany z afrykańskiej perspektywy. Autorka przeprowadza czytalnika od ugruntowywania się europejskiego osadnictwa, przez niełatwy okres dwóch wojen światowych, aż po równie burzliwe czasy dekolonizacji. Wszystkie te wydarzenia w mniejszym lub większym stopniu odbiły się również na niemych świadkach historii – dzikich zwierzętach Afryki – które dla Sheldrick i jej bliskich zawsze pozostaną pełnoprawnymi mieszkańcami Czarnego Lądu. Opowiadane przez Sheldrick historie są poruszające i oddają ducha Afryki: zarówno radości, jak i tragedie osiągają tu skalę większą niż gdziekolwiek indziej.

Daphne Sheldrick
Afrykańska love story. Miłość, życie i słonie
premiera: 31 lipca 2013
Wydawnictwo W.A.B.

Dodaj komentarz