• 2013-07-16

Nagroda Yad Vashem dla Pokłosia

Na festiwalu w Jerozolimie film Pokłosie w reżyserii Władysława Pasikowskiego został nagrodzony nagrodą Prezesa Yad Vashem, Avnera Shaleva.

 „Pokłosie”, reż. Władysław Pasikowski – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Pokłosie”, reż. Władysław Pasikowski – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Jury tak uzasadniło wybór filmu: Pokłosie to sugestywna podróż w głąb ciemnych mroków Holocaustu. Film, który rozliczając się z bolesnymi wydarzeniami historycznymi, jednocześnie wskazuje na ich żywą obecność w naszej teraźniejszości.

Nagroda jest drugim w ostatnim czasie prestiżowym wyróżnieniem dla filmu – w czerwcu twórcy filmu odebrali Orły Jana Karskiego, za odwagę mówienia NIE antysemityzmowi. Po raz pierwszy w historii Orłów Karskiego, których laureatami są m.in. Karol Modzelewski, Lech Wałęsa, Oriana Fallaci, Elie Wiesel, ale także Tygodnik Powszechny i Instytut Hoovera oraz waszyngtońskie Muzeum Holocaustu, film został odznaczony tą prestiżową nagrodą.

Pokłosie, określany mianem najodważniejszego filmu polskiego o tematyce polsko-żydowskiej, został już nagrodzony nagrodą dziennikarzy na Gdynia Film Festival, otrzymał również siedem nominacji do Orłów, nagród Polskiej Akademii Filmowej (w tym za najlepszy film). Polska Akademia Filmowa nagrodziła film dwoma Orłami: za najlepszą rolę męską dla Macieja Stuhra i za najlepszą scenografię autorstwa Allana Starskiego. Film otrzymał również nagrodę Srebrnego Grona na festiwalu w Łagowie. W kinach film obejrzało ponad 320 000 widzów.

30. Festiwal Filmowy w Jerozolimie
4-13 lipca 2013 r.
Jerozolima

Dodaj komentarz