• 2013-07-16

Ryszard Horowitz jazzowo w Salonie Akademii

Od 24 sierpnia w Galerii Salon Akademii w Warszawie będzie można oglądać wystawę Ryszarda Horowitza pt. All that Jazz – portrety jazzowe. Ekspozycja odbędzie się w ramach X Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera.

Plakat wystawy Ryszarda Horowitza pt. „All that Jazz!”, Salon Akademii w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Plakat wystawy Ryszarda Horowitza pt. „All that Jazz!”, Salon Akademii w Warszawie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ryszard Horowitz należy do absolutnej czołówki polskich artystów. Jako dziecko przeżył koszmar obozu koncentracyjnego Auschwitz (jest jednym z najmłodszych ocalonych). W latach pięćdziesiątych, jako student krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, zafascynował się amerykańską fotografią. W kipiącej pomysłami i energią młodości atmosferze odwilży po 1956 r. dokumentował rodzące się środowisko jazzowe. Wkrótce wyjechał do USA, gdzie początkowo zajmował się reklamą.

Działając na własną rękę zaczął angażować się w eksperyment, grę z formą i zaawansowane technologie. Wypracował swój rozpoznawalny styl, mocno eksperymentalny. Jego zdjęcia przedstawiają odrealnione sceny rodem z marzeń sennych, grę symboli i obrazów.

[za: Joanna Zielińska, 20 najważniejszych polskich fotografów]

Ryszard Horowitz, All that Jazz! – portrety jazzowe
W ramach X Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Wernisaż: 24 sierpnia 2013 roku, godz. 17.00
Wystawę można oglądać od 19 do 30 sierpnia 2013 roku
Salon Akademii, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Krakowskie Przedmieście 5 (wejście od ul. Traugutta)
Warszawa

Dodaj komentarz