• 2013-07-16

Zelda Fitzgerald – muza amerykańskiego pisarza

15 lipca nakładem wydawnictwa Marginesy ukazała się się biografia autorstwa Nancy Milford pt. Zelda. Wielka miłość F. Scotta Fitzegeralda.

„Zelda. Wielka miłość F. Scotta Fitzgeralda” Nancy Milford – okładka (źródło: materiały prasowe)

„Zelda. Wielka miłość F. Scotta Fitzgeralda” Nancy Milford – okładka (źródło: materiały prasowe)

Piękność Alabamy, dziecko zamożnej rodziny amerykańskiego Południa, duszące się na tradycyjnej, pełnej konwenansów prowincji. Była zgorszeniem miasta, zbuntowanym, ekscentrycznym podlotkiem, szokującym najpierw rodzinne Montgomery, a potem – u boku sławnego męża – wielki świat. Jej urok polegał na tym, że zawsze była sobą i robiła to, na co przyszła jej ochota. Uroda i naturalność przysparzała jej wielbicieli, szczerość w życiu i sztuce – najczęściej wrogów.

Ta książka to klucz do zrozumienia twórczości Francisa Scotta Fitzgeralda. Zelda dostarczała mu literackiej inspiracji, była archetypem postaci jego powieści, muzą, siłą napędową życia i największą miłością. Razem dotarli na szczyt. Dzięki talentowi Fitzgeralda i jej wybuchowej osobowości stali się epicentrum szalonej amerykańskiej bohemy barwnej ery jazzu. Zwiedzali świat, używali życia, podsycając alkoholem wewnętrzny ogień, który ich w końcu strawił.

Materiały do Zeldy Nancy Milford zbierała siedem lat. Chcąc jak najlepiej oddać udręczoną, trudną do uchwycenia osobowość Zeldy, dotarła do listów, rękopisów, recenzji, miejsc i osób, które dobrze znały Fitzgeraldów. Biografia znalazła się w finale nagrody Pulitzera i National Book Award, przez 29 tygodni nie schodziła z listy bestsellerów New York Timesa, została przetłumaczona na siedemnaście języków.

Nancy Milford – urodzona w 1938 roku uznana biografka słynnych Amerykanek, nazywana profesorką amerykańskiej biografii. Lista jej tytułów naukowych i uniwersytetów, na jakich wykładała, jest znacznie dłuższa od jej dorobku literackiego.

Nancy Milford, Zelda. Wielka miłość F. Scotta Fitzgeralda
Premiera: 15 lipca 2013 roku
Wydawnictwo Marginesy

Dodaj komentarz