• 2013-07-16

Arteria Trzeci Strzał – artyści ruszają do boju

7 września w przestrzeni miejskiej Częstochowy rozpocznie się festiwal Arteria Trzeci Strzał. Zaproszeni artyści zaatakują miejską tkankę, przenikając do jej najgłębszych struktur, zaszczepiając swoją twórczość w głównych arteriach miasta.

Festiwal Arteria Trzeci Strzał w Częstochowie, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Arteria Trzeci Strzał w Częstochowie, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ich interwencje to coś więcej, niż tylko wizualna prowokacja i zatrzymanie na chwilę wzroku rozpędzonego przed siebie przechodnia. To także inicjowanie dialogu, angażowanie pojęć, idei i koncepcji, które mają na celu wywołanie dyskusji, ukazującej różnorodny i trudny do jednoznacznego zdefiniowania charakter miasta. Jak zauważa Grzegorz Dziamski, artyści działający w przestrzeni publicznej toczą grę o miasto – współtworzą jego obraz i zabierają głos w sprawach publicznych, wtłaczając do miejskiej świadomości te zagadnienia, które na co dzień nie stanowią przedmiotu publicznego dyskursu. Otwierają oni tym samym nową drogę dla publiczności, której stwarza się możliwość indywidualnej wypowiedzi.

Artyści po swojemu tagują miejską przestrzeń, czekając na komentarz bezustannie dryfującego po płynnej rzeczywistości przechodnia, przesuwając granice pomiędzy tym, co publiczne i prywatne, na co dzień uwięzione w zwierciadle obijających się od siebie budynków. Częstochowski festiwal staje się tym samym miejscem akcji i publicznej psychoanalizy, w którym, posługując się słowami Guillaume’a Apollinaire’a, w sztuka i ludzie mogą się ze sobą pogodzić.

Stąd też różnorodność zaproszonych do tegorocznej edycji Arterii twórców: Dominika Ritszela, Michała Smandka, Iwony Demko, Szymona Durka, Sztucznych Fiołków, Tomasza Musiała, Aleksandry Kozioł, kolektywu Paczdarek, duetu FRiKO, Aleksandry Ignasiak, Artura Chrzanowskiego, Nespoon, Izy Rutkowskiej, Julii Kurek, Natalii Romik, Asi Miny, Kacpra Kapsy, Zuzanny Moczek, Marty Kapuścik, Dariusza Dąbrowskiego i Marii Cieślak, którzy na co dzień posługują się rozmaitymi językami artystycznej wypowiedzi.

Festiwal Arteria Trzeci Strzał
Festiwal odbędzie się 7 i 8 września 2013 roku
Częstochowa

Dodaj komentarz