• 2013-07-16

Andrzej Zieliński o skandalistach na polskim tronie

Książka historyczna Andrzeja Zielińskiego pt. Skandaliści w koronach. Łotry, rozpustnicy i głupcy na polskim tronie, ukazała się 2 lipca nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

„Skandaliści w koronach. Łotry, rozpustnicy i głupcy na polskim tronie” Andrzej Zieliński (źródło: materiały prasowe)

„Skandaliści w koronach. Łotry, rozpustnicy i głupcy na polskim tronie” Andrzej Zieliński (źródło: materiały prasowe)

Naginanie historii do własnych potrzeb, jej upiększanie, a nawet fałszowanie, ma w Polsce bardzo długą tradycję. Naszych królów i ich czyny idealizowali nadworni kronikarze, łącznie z Gallem Anonimem, Wincentym Kadłubkiem czy Janem Długoszem, a w czasach, gdy traciliśmy niepodległość, ku pokrzepieniu serc i dusz, nieodmiennie przywoływano dawnych władców z całą długą listą ich wspaniałych zalet i bohaterskich czynów. Nawet w podręcznikach historii nader często poprawiano wizerunki królów, wstydliwie kryjąc za zasłoną milczenia wszystko, co zdaniem autorów nie zasługiwało na pamięć, bo nie pasowało do budującej wizji naszych dziejów.

W książce Skandaliści w koronach Andrzej Zieliński zrywa kilka takich zasłon, pokazując, że obok czynów, którymi nasi władcy słusznie mogli się szczycić, było i wiele takich, których nie można nazwać inaczej jak skandalem, głupotą czy zbrodnią. Wydobywając je z zapomnienia, autor stara się skłonić czytelników do refleksji, a niekiedy do zupełnego przewartościowania poglądów na nasze dzieje i kształtujących je monarchów.

Andrzej Zieliński – dziennikarz i historyk, autor licznych książek poświęconych zagadkowym epizodom historii Polski, m.in. Tajemnice polskich Templariuszy, Początki Polski. Zagadki i tajemnice, Przekleństwo tronu Piastów, Władysław Łokietek. Niezłomny czy nikczemny, Oskarżony Jan Długosz, Król apostata. Największa tajemnica polskiego średniowiecza.

Andrzej Zieliński, Skandaliści w koronach. Łotry, rozpustnicy i głupcy na polskim tronie
Premiera: 2 lipca 2013 roku
Prószyński i S-ka

Dodaj komentarz