Warsztaty aktorów Teatru Cricot 2 w Cricotece

We wrześniu w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie odbędą się warsztaty aktorów Teatru Cricot 2, które poprowadzą Andrzej Wełmiński z udziałem Teresy Wełmińskiej i Andrzeja Kowalczyka oraz Roman Siwulak. Wykorzystując doświadczenie zdobyte podczas pracy z Tadeuszem Kantorem oraz własne poszukiwania artystyczne, od kilkunastu lat prowadzą oni warsztaty aktorskie na całym świecie.

Fotografia ze spektaklu "Wielopole, Wielopole" (1980), Akt I, 14. „Pośmiertne zaślubiny”, Matka Helka: Teresa Wełmińska, Ojciec Marian: Andrzej Wełmiński, Wuj Józef-Ksiądz: Stanisław Rychlicki, fot. nieznany (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografia ze spektaklu "Wielopole, Wielopole" (1980), Akt I, 14. „Pośmiertne zaślubiny”, Matka Helka: Teresa Wełmińska, Ojciec Marian: Andrzej Wełmiński, Wuj Józef-Ksiądz: Stanisław Rychlicki, fot. nieznany (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka został założony w Krakowie w 1980 roku z inicjatywy samego artysty jako żywe archiwum legendarnego Teatru Cricot 2. W 2014 roku zostanie otwarta nowa siedziba Cricoteki. Będzie to największa w Polsce instytucja o charakterze badawczym i wystawienniczym, dedykowana współczesnemu artyście.

W nowej siedzibie wyróżnione zostaną dwa główne nurty działań: pierwszy związany z prezentacją twórczości Tadeusza Kantora oraz drugi ukazujący jej wpływ na współczesną sztukę i teatr. Projekty zapowiadające nową drogę Cricoteki realizowano już w 2012 roku. Działaniami w ramach projektu Muzeum Migrujące były między innymi warsztaty teatralne z aktorami Teatru Cricot 2. W tym roku po raz kolejny organizowane są warsztaty, które będą ważnym elementem stałej oferty w nowej siedzibie Cricoteki. Te unikatowe spotkania z aktorami Teatru Cricot 2, zakończą się pokazami publicznymi prac warsztatowych.

Idea warsztatów aktorskich nie była również obca samemu Tadeuszowi Kantorowi, który trzykrotnie pracował w ten sposób ze studentami szkół aktorskich. Efektem tych prac były cricotage: Ślub w Mediolanie w 1986 roku, Bardzo krótka lekcja w Charleville-Mézières w 1988 roku oraz Cicha noc w Avignonie w 1990 roku. Te spotkania były dla Tadeusza Kantora bardzo ważnym doświadczeniem. Przyznawał, że miały wpływ na efekt końcowy spektakli, nad którymi wówczas pracował. Tegoroczne warsztaty ponownie odbędą się w siedzibie Cricoteki na ulicy Kanoniczej 5 – w miejscu, które artysta stworzył i w którym powstawały spektakle Teatru Cricot 2.

Tegoroczne warsztaty zostały zaprojektowane w taki sposób, aby udział w nich mogli wziąć zarówno doświadczeni aktorzy, jak i ci, którzy do tej pory nie mieli okazji zmierzyć się z teatralną praktyką. Ich celem jest wspólne zdobywanie nowego doświadczenia w oparciu o sztukę Tadeusza Kantora. Jego idee i dzieła będą inspirowały pracę podczas warsztatów.

Warsztaty aktorów Teatru Cricot 2 w Cricotece
Od 2 do 14 września 2013 roku warsztaty poprowadzą Andrzej Wełmiński z udziałem Teresy Wełmińskiej i Andrzeja Kowalczyka
Od 16 do 27 września 2013 będzie można wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez Romana Siwulaka
Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka w Krakowie

Dodaj komentarz