• 2013-07-15

Galeria Miejska Arsenał z wystawą na granicy plastyczności materii

Od 19 lipca w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu można oglądać wystawę zbiorową pt. Poręczne. Kuratorką ekspozycji jest Anna Czaban.

Szymon Kobylarz, „Magazynier”, 2013, Galeria Kronika w Bytomiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szymon Kobylarz, „Magazynier”, 2013, Galeria Kronika w Bytomiu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa Poręczne koncentruje się na plastyczności materii, próbując objąć możliwie największą ilość jej wymiarów – zarówno fizycznych (wizualnych, haptycznych, kinetycznych), jak i symbolicznych, mentalnych (od rutynowego użycia po fetyszyzację), stawiając pytanie o tkwiący w niej potencjał zmiany, przeobrażenia, przekształcenia. Plastyczność rozumiana jest tu w dwojaki sposób – jako giętkość tworzywa, ale też waloryzacja estetyczna. Prezentowane na wystawie obiekty i przedmioty sytuują się pomiędzy tymi właściwościami, balansując między przedmiotem użytkowym, przedmiotem przeestetyzowanym (bliskim postulatom antydizajnu), nie ukrywając bynajmniej swojej aspiracji do miana dzieła sztuki oraz roszczenia do eksponowania go w jej instytucjach.

Ujmując historię sztuki jako zapis ludzkiej wrażliwości obejmowanej wielozmysłowo, wielokrotnie dotykającej przedwerbalnych znaczeń świata, wcielanych i przeżywanych za sprawą doświadczenia zmysłowego właśnie, wystawa na nowo próbuje zdefiniować status obiektu, generującego refleksję wobec rzeczywistości. Na ile właściwości rzeczywistości fizykalnej, materialnej wpływają na nasze myślenie o świecie, jak osadzają się w naszej pamięci, przede wszystkim pamięci ciała. Na ile są dźwignią ideologii oraz jak obcowanie z nimi czy po prostu użycie kształtuje naszą tożsamość, wrażliwość oraz przyzwyczajenia percepcyjne? Jak głęboko wnikają w nasze życie i stanowią nierozłączny element przeżywania świata wewnętrznego, a na ile są jedynie zewnętrzną wobec niego formą i fakturą. W jaki sposób są im przypisywane sensy i na ile jest to zabieg celowy oraz jak można je modyfikować, a co za tym idzie, jak silna jest ich wartość performatywna?

Artyści: Ewa Axelrad, Andreás Gálik i Bálint Havas, Bless (Desiree Heiss i Ines Kaag), Szymon Kobylarz, Katarzyna Przezwańska, Wojciech Pustoła, Małgorzata Szymankiewicz
Kuratorka: Anna Czaban

Poręczne
Wystawę można oglądać od 19 lipca do 25 sierpnia 2013 roku
Galeria Miejska Arsenał
Stary Rynek 6
Poznań

Dodaj komentarz