• 2013-07-15

Lub design! Na miejscu – działanie

19 lipca o godz. 18.00 w Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie odbędzie się spotkanie z Martą Trakul-Masłowską na temat realizacji projektu Na miejscu – działanie.

Lub design! przestrzeń miejska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Lub design! przestrzeń miejska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Uczestnicy spotkania wezmą udział w warsztacie Gra w miejsce, polegającym na praktycznym przedstawieniu metody Place game autorstwa Project for Public Spaces, której celem jest ocena przestrzeni. Pracując w terenie, w podgrupach, przy wykorzystaniu formularzy Place game uczestnicy warsztatu dokonają analizy Błoni pod Zamkiem.

Projekt Na miejscu – działanie mobilizuje i inspiruje mieszkańców do zaangażowania się w tworzenie tętniących życiem przestrzeni publicznych na Mariensztacie i na Woli. Proponuje nowatorskie formy uczestnictwa podsumowane warsztatami prowadzonymi przez wiodących światowych ekspertów z organizacji Project for Public Spaces. Efektem współpracy mieszkańców, projektantów i samorządu będą realizacje przestrzenne w Śródmieściu i na Woli oraz długofalowe strategie rozwoju tych miejsc.

Prowadzenie:

Marta Trakul-Masłowska – prezeska i założycielka Fundacji Na miejscu. Absolwentka politologii i socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracuje z sektorem pozarządowym i samorządowym. Koordynowała unijny projekt tworzenia przedsiębiorstw społecznych w Akademii Rozwoju Filantropii, gdzie realizowała również autorski projekt stworzenia ogólnopolskiej sieci banków czasu Czas nawzajem. We współpracy ze stołecznym samorządem realizowała autorskie projekty budujące tożsamość mieszkańców na poziomie lokalnym: Mapy Starej Ochoty – opracowanie map psychologicznych dzielnicy, cykl Zielone debaty – śniadania na trawie – nieformalne konsultacje społeczne dotyczące stołecznej zieleni, edukacja ekologiczna pod hasłem Eko-sztuczki, cykl Osiedlamy się – animacja społeczności warszawskich blokowisk.

Lub design! to cykl interdyscyplinarnych wydarzeń – warsztatów, wykładów i akcji skoncentrowanych wokół
tematyki designu oraz miejskiej przestrzeni publicznej. Projekt ma na celu budowanie angażującej się społeczności, która w sposób świadomy i aktywny podejmuje działania zmierzające do poprawy jakości otoczenia, w którym funkcjonuje.

Poprzez proponowane działania organizatorzy chcą zwrócić uwagę mieszkańców Lublina na problem przestrzeni publicznej, jej funkcjonalności, estetyki, a także przekonać, że własnymi siłami są w stanie dokonać wielu znaczących zmian i wyposażyć ich w odpowiednie ku temu kompetencje.

Organizatorzy chcą pomóc mieszkańcom miasta odzyskać przestrzeń publiczną i sprawić, że poczują się w niej jak u siebie, a angażując również specjalistów – projektantów, architektów czy socjologów – liczą na integrację różnych środowisk i wywołanie szerszej dyskusji na temat jakości życia w Lublinie.

Wielomiesięczny program podzielony jest na 3 moduły tematyczne: Ogrodnictwo miejskie, Przestrzeń miejska oraz Wnętrza. W ramach każdego cyklu przygotowane zostały warsztaty, wykłady/prezentacje oraz akcje w przestrzeni miasta, w tym także zajęcia przygotowane specjalnie z myślą o najmłodszych.

Lub design! Na miejscu – działanie
19 lipca 2013 r., godz. 18.00
Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN, ul. Grodzka 21
Lublin

Dodaj komentarz