• 2013-07-15

John Steinbeck potrójnie

11 lipca nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się licząca 800 stron antologia, zawierająca 3 powieści Johna Steinbecka: Pastwiska Niebieskie, Złotą Czarę i Nieznanemu bogu.

„Pastwiska Niebieskie”, „Złota Czara”, „Nieznanemu bogu”, John Steinbeck – okładka (źródło: materiały prasowe)

„Pastwiska Niebieskie”, „Złota Czara”, „Nieznanemu bogu”, John Steinbeck – okładka (źródło: materiały prasowe)

W Nieznanemu bogu i Pastwiskach Niebieskich powraca temat dwudziestowiecznej Kalifornii i jej mieszkańców – farmerów, którzy poszukują swojego miejsca w świecie, własnego kawałka ziemi, mierząc się z lękami i namiętnościami.

Złota Czara to historia młodzieńca, który zafascynowany opowieściami o podróżach, przygodach i bogactwie, postanawia opuścić rodzinny dom i zostać korsarzem. Pewny siebie, z mnóstwem pomysłów, lecz bez doświadczenia, zaciąga się na statek płynący do Indii. Oszukany, trafia w końcu na Barbados, gdzie jako niewolnik planuje swoją dalszą przyszłość. Za wszelką cenę pragnie zostać pierwszym, który posiądzie tajemniczą piękność, La Santa Roja, i podbije opływającą w złoto i inne kosztowności Panamę, tytułową Złotą Czarę.

John Steinbeck – urodzony w 1902, zmarły w 1968 roku amerykański powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla w roku 1962 za „realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw społecznych”. Jego najbardziej znane powieści to Grona gniewu, Myszy i ludzie i Na wschód od Edenu.

John Steinbeck, Pastwiska Niebieskie, Złota Czara, Nieznanemu bogu
Premiera: 11 lipca 2013 roku
Prószyński i S-ka

Dodaj komentarz