Teatr Polska rusza w trasę

Od 19 lipca do 1 grudnia 2013 roku w ramach programu Teatr Polska mieszkańcy 104 miejscowości obejrzą ponad 170 pokazów teatralnych. Spośród 105 zgłoszonych spektakli w objazd po całym kraju ruszy 15 rekomendowanych przez Komisję Artystyczną.

Teatr Polska, logo (źródło: mat. prasowe)

Teatr Polska, logo (źródło: mat. prasowe)

Teatr Polska jest ogólnopolskim programem promocji teatru wśród mieszkańców miejscowości, mających utrudniony dostęp do oferty teatralnej. Celem programu jest promocja ciekawego repertuaru w ośrodkach mających utrudniony dostęp do oferty teatralnej oraz zaktywizowanie teatrów do działalności wykraczającej poza własne miasto i konkretny budynek teatralny.

Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.

W tym roku w programie biorą udział: Grupa Coincidentia i Fundacja Działań Kreatywnych Coincidentia z Wasilkowa, Lubuski Teatr im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, Stowarzyszenie Studio Teatralne Koło z Warszawy, Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Teatr Lalka w Warszawie, Teatr Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Teatr Polski w Bielsku-Białej, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Unia Teatr Niemożliwy w Warszawie, Wrocławski Teatr Lalek.

Jako pierwszy wyrusza w trasę Teatr Lalka w Warszawie ze spektaklem Janosik. Pokazy spektakli zakończą się 1 grudnia 2013 roku prezentacjami przedstawień Kalino Malino Czerwona Jagodo Studia Teatralnego Koło (Sanok) i Robale kieleckiego Teatru Lalki i Aktora Kubuś (Starachowice). W tegorocznym programie znalazły się także spektakle ze sprofilowaną widownią: spektakle dla dzieci, m.in. Dzieci z Bullerbyn w reżyserii Anny Ilczuk (Teatr Polski we Wrocławiu), Słoń i kwiat w reżyserii Roberta Jarosza (Grupa Coincidentia, Fundacja Działań Kreatywnych Coincidentia z Wasilkowa), przedstawienia dla młodzieży: Stawiam na Tolka Banana w reżyserii Piotra Ratajczaka (Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie) i spektakle przeznaczony dla widzów powyżej 18 roku życia: Amatorki w reżyserii Eweliny Marciniak (Teatr Wybrzeże w Gdańsku).

W programie objazdowym znalazły się również takie spektakle jak: Zrozumieć H., w reżyserii Pawła Palcata, inspirowany historią Henryki Krzywonos, Zbrodnia Eweliny Marciniak z Teatru Polskiego w Bielsko-Białej, na podstawie Zbrodni z premedytacją Witolda Gombrowicza, Wszyscy Święci w reżyserii Wojciecha Farugi z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, czy Ferdydurke Radosława Kasiukiewicza z Wrocławskiego Teatru Lalek.

Teatr Polska 2013 –  to 15 spektakli teatralnych / 104 miejscowości w całej Polsce / 16 województw / 174 prezentacje przedstawień Najwięcej pokazów odbędzie się w Kłodzku (6 spektakli), Nowej Soli (5 spektakli, 6 pokazów), Krotoszynie (5 spektakli), Suwałkach (5 spektakli), Jarocinie (4 spektakle, 5 pokazów). Pokazy spektakli realizowane w ramach programu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego Teatr Polska ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Teatr Polska
od 19 lipca do 1 grudnia 2013 roku

Dodaj komentarz