• 2013-07-13

Sierpniowe niebo. 63 dni chwały

Od 13 września na ekranach kin będzie można oglądać Sierpniowe niebo. 63 dni chwały – film Irka Dobrowolskiego o Powstaniu Warszawskim.

Kadr z filmu „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały”, fot. Przemysław Grela (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Kadr z filmu „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały”, fot. Przemysław Grela (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Zrealizowana w nowatorski sposób, wielowątkowa i poruszająca opowieść sięgająca czasów lata 1944 roku. Sierpniowe niebo. 63 dni chwały w reżyserii Irka Dobrowolskiego – zdobywcy 8 nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach za głośnego Portrecistę – jest hołdem złożonym młodym Polakom walczącym w Powstaniu Warszawskim. W filmie, obok aktorów zawodowych, zagrali Wilku (Robert Darkowski) oraz Bilon (Maciej Bilka), raperzy znani z popularnych grup hip-hopowych Molesta Ewenement i Hemp Gru.

Pracownicy budowy znajdują w ruinach przedwojennej kamienicy ludzkie szczątki i pamiętnik z czasów Powstania Warszawskiego. Ukrywający się w piwnicy profesor opisał w nim pierwsze dni dramatycznej walki o Warszawę. 5 sierpnia 1944 roku młodziutka sanitariuszka Basia przeżywała pierwszą miłość do żołnierza AK – Staszka. Tego dnia młodzi warszawiacy z entuzjazmem budowali barykady, aby w chwilę później stanąć do nierównej walki ze świetnie uzbrojonymi mordercami z Waffen SS Dirlewanger.

W Sierpniowym niebie wykorzystano nieznane do tej pory materiały filmowe nakręcone w trakcie Powstania Warszawskiego, które z niespotykaną siłą oddają realizm walk na ulicach Warszawy.

Reżyser Irek Dobrowolski jest synem powstańca – Leszka Dobrowolskiego, pseudonim Wrzos, żołnierza Batalionu Gozdawa. Jedną z ról zagrał kolega Wrzosa z oddziału – Jerzy Romanowski, pseudonim Drań, zaś w rolach starych powstańców wystąpili prawdziwi uczestnicy Powstania Warszawskiego.

Sierpniowe niebo. 63 dni chwały promować będą dwa utwory – tytułowy: Sierpniowe niebo w wykonaniu Bilona oraz 63 dni chwały hip-hopowej grupy Hemp Gru z gościnnym udziałem Jurasa i Ras Luty.

Pod tym sierpniowym niebem, walcząc w drużynie Orląt na warszawskiej Starówce, mój ojciec wszedł w dojrzałość. Poszły w bój warszawskie dzieci – jak pisał w znanej piosence mój stryj. Kto dziś o nich pamięta? Gdzie jest dzisiaj tamto sierpniowe niebo? Kto dziś jest nosicielem tamtych, wzniosłych ideałów? Nowe elity, warszawska inteligencja, czy może dzieci ulicy słuchające hip-hopu, składające wieńce w miejscach pamięci, malujące na ścianach graffiti z symbolem Polski Walczącej?

– Irek Dobrowolski, reżyser

Sierpniowe niebo. 63 dni chwały
Reżyseria i scenariusz: Irek Dobrowolski
Obsada: Krzysztof Kolberger, Anna Romantowska, Emilian Kamiński, Anna Nehrebecka, Aleksander Mikołajczak, Łukasz Konopka, Stanisław Brejdygant, Jerzy Nowak, Robert Darkowski, Maciej Bilka
Dystrybucja: Kino Świat
W kinach od 13 września 2013 r.

Dodaj komentarz