• 2013-07-13

Mikołaj Trzaska i Daktari na Tzadik Poznań Festival 2013

26 lipca w Poznaniu w ramach Tzadik Poznań Festival odbędzie się koncert Mikołaja Trzaski, który razem z zespołem zaprezentuje utwory pochodzące z soundtracków do filmów Wojciecha Smarzowskiego oraz Daktari, formacji jazzowych improwizatorów.

Mikołaj Trzaska (źródło: mat. prasowe)

Mikołaj Trzaska (źródło: mat. prasowe)

Muzyka filmowa jest najbardziej intymną częścią mojej twórczości. Mam ukryty lęk przed eksponowaniem tych emocji i uczuć w życiu codziennym, ale w muzyce, jak u większości artystów, to wychodzi – mówi Trzaska. – Ta muzyka ma w sobie coś z dzielenia się ostatnimi okruchami, ostatnią skórką chleba, mi na tym zależy, by w życiu wyciągać z kieszeni te okruchy po wielkich kęsach zjedzonych na szybko – wyjaśnił Mikołaj Trzaska w jednym z wywiadów.

Mikołaj Trzaska (źródło: mat. prasowe)

Mikołaj Trzaska (źródło: mat. prasowe)

W projekcie Mikołaj Trzaska mówi movie pięcioosobowy zespół prezentuje utwory pochodzące z soundtracków do filmów Smarzowskiego. Gra również fragmenty, które w filmach się nie zmieściły, a stanowiły całość obrazów. Do tego projektu Trzaska zaprosił wybitnych muzyków europejskiej sceny improwizowanej, z którymi współpracuje i koncertuje od lat – z Markiem Sandersem i Olie Bricem współtworzy Riverloam Trio, z Per Ake Holmlanderem występuje w orkiestrze Resonance a z Johannesem Bauerem współtworzy kwartet Petera Brotzmanna.

Mikołaj Trzaska – kompozytor, saksofonista i klarnecista od wielu lat współpracuje z Wojciechem Smarzowskim. Jest również współzałożycielem i saksofonistą grupy Miłość, liderem Łoskotu, autorem muzyki do filmów i spektakli teatralnych. Współpracował m.in. z Tymonem Tymańskim, Marcinem Świetlickim i Andrzejem Stasiukiem, Jurijem Andruchowyczem, Peterem Brotzmannem, Kenem Vandermarkiem, Joe McPhee,  który odważnie przekracza granice gatunkowe i kulturowe. Skomponował m.in. soundtrack do filmów Dom zły, Róża, Drogówka oraz przedstawienia Teatru Telewizji Kuracja. Współpracował również z Borysem Lankoszem - Obcy oraz Szymonem Uliaszem i Magdaleną Gubałą - Ścinki. Poza tym jest autorem muzyki do licznych filmów dokumentów, m.in. List do syna Iwony Bartólewskiej, Szklana pułapka Pawła Ferdka. W skład projektu Mikołaj Trzaska Mówi Movie wchodzą:  Mikołaj Trzaska – saksofon, klarnet, Johannes Bauer – puzon, Per Ake Holmlander – tuba S, Olie Brice – kontrabas oraz Mark Sanders – perkusja.

Muzyka grupy Daktari, która wystąpi również drugiego dnia Festiwalu jest organiczną fuzją noise’owej energii z jazzowymi improwizacjami i folkowymi pieśniami. Całość ujęta jest w awangardową strukturę, zostawiającą muzykom dużo swobody. Wśród rozległych inspiracji zespołu można odnaleźć m. in. Sonic Youth, Gastr Del Sol, Mogwai, Andrew Hilla, Juliusa Hemphilla czy też Dona Cherry’ego. Mają też na swoim koncie bardzo dobrze przyjęty występ na Festivalu Nowa Muzyka Żydowska 2011 oraz Festivalu Polskiego Radia Nowa Tradycja.

Podczas koncertu przedstawią autorskie kompozycje pochodzące z debiutanckiej płyty This is the last song I wrote about Jews. Vol.1. Wystąpią w składzie: Olgierd Dokalski – trąbka, Mateusz Franczak – saksofon, Miron Grzegorkiewicz – gitara, Maciej Szczepański – bas i Robert Alabrudziński – perkusja. W sierpniu 2011 roku ukazał się debiutancki album grupy This is the last song I wrote about jews. Vol. 1., którego premierowa odsłona nastąpiła podczas piątej edycji Tzadik Poznań Festival.

Poznański koncert będzie koncertową odsłoną premierowego materiału Daktari, który znalazł się na najnowszej płycie zespołu, która zostanie wydana przez Multikulti Project pod koniec lipca 2013 roku.

Olgierd Dokalski – muzyk, gnostyk, cybernetyk, prowadzi kwartet Daktari. Urodzony w Warszawie. Gra na trąbce. Samouk. Muzycznie mocno związany z kulturą Europy Środkowo-Wschodniej. Aktywna postać na warszawskiej scenie muzyki improwizowanej. Olgierd Dokalski tworzy oprawy muzyczne do przedstawień teatralnych i filmów oraz współpracuje z renomowanymi artystami i muzykami z kraju i z zagranicy. O jego muzyce w samych superlatywach wypowiadają się Michael Gira (Swans) i pionier future-jazzowej trąbki Nils Petter Molvaer. Prowadzi grupę Daktari, kwartet nor cold (polsko-belgijsko-izraelski kolektyw odtwarzający we współczesnym kontekście muzycznym sefardyjskie pieśni z bałkanów z początku XX wieku), współtworzy zespoły kIRk, Altona i Jan Czapla. Obecnie zajmuje się głównie swoim trio, z którym pracuje nad projektem translacji teorii Przestrzeni Filmowej Poza Kadrem (autorstwa Grzegorza Królikiewicza) na pole muzycznej performatyki. Do tej wydał m.in.:  Daktari This Is The Last Song I Write About Jews. Vol. 1 (Multikulti Project 2011), kIRk Msza Święta w Brąswałdzie (Innergun 2011), kIRk Zła Krew (Oficyna Biedota/Innergun 2013), kIRk/Altona Msza Święta w Altonie (Oficyna Biedota/Innergun 2013), nor cold nor cold (Multikulti Project 2013), Daktari I Travel Within My Dreams With a German Passport (Circon Int. 001 2013). Obecnie Daktari tworzą: Olgierd Dokalski- trąbka, Mateusz Franczak- saksofon tenorowy, Miron Grzegorkiewicz- gitara, Maciej Szczepański- bass oraz Robert Alabrudziński- perkusja.

Koncert Daktari
26 lipca 2013 r., godz. 19.00
Stary Rynek 6, Klub Meskalina
Poznań

Koncert Mikołaj Trzaska Mówi Movie
26 lipca 2013 r., godz. 21.00
ul. Świętego Marcina 80/82, Sala Wielka
Centrum Kultury Zamek, Poznań

Tzadik Poznań Festival
od 25 do 28 lipca 2013 roku
Poznań

Dodaj komentarz