• 2013-07-13

Marian Maurizio Abramowicz – Szkice z Hiszpanii

Od 5 lipca w Instytucie Cervantesa w Krakowie można oglądać wystawę pt. Szkice z Hiszpanii. Fotografie Mariana Maurizio Abramowicza.

Fot. Marian Maurizio Abramowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Marian Maurizio Abramowicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa jest pierwszą publiczną prezentacją fotografii Mariana Maurizia Abramowicza (1905–1996) ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Krakowie. Jej autorzy oddali w pełni głos fotografowi – polskiemu uchodźcy, agronomowi i taternikowi, który w latach drugiej wojny światowej osiadł wraz z żoną Jadwigą w Hiszpanii, wybierając ten kraj na swoją drugą ojczyznę. Kuratorzy ułożyli narrację z oryginalnych odbitek: to w nich kryją się ostateczne kadry, to one pokazują taki obraz świata, jaki fotograf chciał zatrzymać – najpierw w postaci technicznej dokumentacji badań nad poziomem rolnictwa w Hiszpanii, później jako coraz bardziej swobodne impresje. Wykonane na półmatowym papierze o kremowym podłożu bromowo-srebrowym tworzą opowieść o Hiszpanii widzianej oczyma przybysza.

Abramowicz fotografuje Hiszpanię lat czterdziestych i pięćdziesiątych dwudziestego wieku, niewiele ponad dekadę od zakończenia wojny domowej, po której nie zabliźniły się jeszcze świeże rany. To kraj bez tłumu turystów, gęstej sieci hoteli i autostrad, w którym czas wydawał się płynąć wolniej niż kiedykolwiek przedtem. Nie każdy mógł zobaczyć taką Hiszpanię. I nie każdemu taka Hiszpania dała się poznać, bo w tamtych czasach jej dawna duma mieszała się z upokorzeniem i niepewnością jutra.

Abramowicz opowiedział o niej po swojemu, na własną odpowiedzialność, unikając uproszczeń i przerysowań. I choć na jego zdjęciach widać upływ czasu, tego mierzonego zegarkiem i kalendarzem, to jednak czas główny, wyrażony w rytmie życia ludzi, w ich codzienności i w przemijaniu, wydaje się być niezmienny. Być może za przyczyną tej drugiej miary, którą uchwycić może jedynie fotografia, Hiszpania pozostaje wciąż krajem, w którym ów czas mierzy się inaczej.

Kuratorzy wystawy: Jacek Kukuczka i Piotr Worytkiewicz z Muzeum Etnograficznego w Krakowie oraz Abel A. Murcia Soriano i Zofia Jakubowska-Pindel z Instytutu Cervantesa.

Organizatorzy: Instytut Cervantesa w Krakowie i Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie

Szkice z Hiszpanii. Fotografie Mariana Maurizio Abramowicza
Wernisaż: 4 lipca 2013 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 11 października 2013 roku
Instytut Cervantesa w Krakowie
ul. Kanonicza 12
Kraków

Dodaj komentarz