• 2013-07-13

Konstancja Nowina Konopka laureatką konkursu Lens Culture

Konstancja Nowina Konopka w 21 New and Emerging Talents zwyciężyła w konkursie fotograficznym Lens Culture Student Photography Awards projektem 1001 złych uczynków.

Fot. Konstancja Nowina Konopka, „1001 złych uczynków”, I miejsce Lens Culture Student Photography Awards, dzięki uprzejmości Konstancji Nowiny Konopki

Fot. Konstancja Nowina Konopka, „1001 złych uczynków”, I miejsce Lens Culture Student Photography Awards, dzięki uprzejmości Konstancji Nowiny Konopki

Nagrodzony projekt opowiada historię pięciu chłopców z dzielnicy Biskupice w Zabrzu na Górnym Śląsku. Bajlas, Kaluś, Szychta, Gała i Mati w przeciwieństwie do swych rówieśników z dużych miast mają znacznie więcej życiowej przestrzeni, swobody zabawy i wolności. Nie żyją na zagrodzonym osiedlu, nie mają wydzielonych stref do zabaw. Mogą deptać trawniki. Ich świat wydaję się być nieskończony a przestrzeń nieograniczona.

Nikomu nie przeszkadza że grają w piłkę wszędzie. Tytuł projektu 1001 złych uczynków zdradza że nie są to całkiem grzeczni chłopcy i czasami potrzeba eksploracji świata i wyobraźnia wpędza bohaterów w tarapaty. Przyjaciele demokratycznie dzielą papierosy, czekoladę chipsy i colę. Wspólnie uciekają przed dużą Agatą. Ale przyjaźń tą może rozdzielić niepewna przyszłość i odrzucenie wielu zasad świata dorosłych.

Lens Culture jest jednym z najbardziej popularnych i wpływowych magazynów internetowych poświęconych współczesnej fotografii, z którego korzystają artyści, edytorzy zdjęć, krytycy sztuki, wydawcy, muzealnicy, kolekcjonerzy, właściciele galerii oraz różnego typu instytucje związane z rynkiem fotograficznym. Konkurs Lens Culture Student Photography Awards ma na celu odkrywanie i promowanie utalentowanych, rozpoczynających karierę fotografów. W prestiżowym konkursie, wyłoniono 21 nowych i wchodzących talentów fotografii z różnych kontynentów i krajów, w siedmiu kategoriach.

Zwycięzcy konkursu musieli wykazać się interesującym i ciekawym punktem widzenia ale również przedstawić ekscytującą prace zamkniętą w spójną całość. Jim Casper dyrektor Lens Culture motywuję przyznaną Konstancji nagrodę, pisząc że fotografie Konstancji pokazują równocześnie radość i mistrzostwo w fotografii zamknięte w wspaniałym i inspirującym projekcie oraz są obietnicą na wiele więcej znakomitych prac w przyszłości.

Dla Konstancji główna motywacją do realizacji projektu byli sami bohaterowi, którzy zafascynowali ją i pozwoli wejść do świata w którym nie ma dorosłych ale jej projekt jest również refleksją nad zmiana stylu życia Dzieciństwo nie zawsze grzecznych bohaterów, przypomina mi odrobinę własne dzieciństwo, czyli – teraźniejszych dorosłych ale nie przypomina dzieciństwa teraźniejszych dzieci.

Konstancja obserwując życie dzieci w Krakowie i innych dużych miastach zauważa jak w znaczący sposób zawęziła się ich przestrzeń życiowa, być może zabawy są bezpieczniejsze i bardziej zorganizowane niż dawniej ale świat ogródków jordanowskich i piłeczkolany nie pozostawiają zbyt wiele miejsca dla wyobraźni i swobody zabawy. W zupełnie innym świecie osadzeni są bohaterowie nagrodzonego projektu.

Konstancja Nowina Konopka (1980) urodziła się i mieszka w Krakowie. Ukończyła studia magisterskie na Akademii Ekonomicznej w Krakowie i przez prawie dziesięć lat pracowała w administracji samorządowej oraz działała społecznie przez dwie kadencje jako radna w dzielnicy, w której mieszka. W pewnym momencie życia pasja do fotografii skłoniła ją do porzucenia dotychczasowych zajęć. W 2012 zdobyła dyplom Akademii Fotografii w Krakowie. Aktualnie uczestniczy w Programie Mentorskim Sputnik Photos w Warszawie. W obecnej chwili pracuje nad dwoma projektami dokumentalnymi: Futrowanie w Oberschlsien i 1001 złych uczynków.

Konstancja Nowina Konopka – 1001 złych uczynków
Lens Culture Student Photography Awards
21 New and Emerging Talents

Dodaj komentarz