• 2013-07-13

Nadzieja w czasach bez-nadzei – komiks Córka Mendla

W czerwcu swoją uroczystą premierę w Polsce, połączoną z spotkaniami w ramach XVI Dni Książki Żydowskiej w Warszawie, miała niezwykła publikacja, komiks Córka Mendla, autorstwa Martina Lemelmana, który jest biograficzną historią o dwóch przeciwnych sobie aspektach: o eksterminacji i nadziei.

„Córka Mendla” Martin Lemelman (źródło: materiały prasowe)

„Córka Mendla” Martin Lemelman (źródło: materiały prasowe)

W 1989 roku Martin Lemelman nagrał opowieść swojej matki, Gusty, która zawiera historię jej dzieciństwa w przedwojennej Polsce, a także ucieczki  przed nazistowskimi prześladowaniami w latach okupacji. Nagranie powstało do celów prywatnych i miało nigdy nie zostać upublicznione. Jednak Lemelman zdecydował się po śmierci matki stworzyć komiks o jej życiu i w ten sposób ją upamiętnić.  Efektem jego pracy było powstanie niezwykłej plastycznej opowieści, która wzrusza, ale też napawa nadzieją.

Córka Mendla jest komiksową transkrypcją wstrząsającego świadectwa jego matki, przywracającą jej opowieść do życia za pomocą czarno-białych rysunków splecionych z reprodukcjami zdjęć, dokumentów i innych pozostałości czasów. Komiksowa historia przenosi czytelnika w świat opowieści o przeszytej grozą codzienności, w której jednak nie zanikają fundamentalne wartości człowieczeństwa.

Córka Mendla

Scenariusz i rysunki: Martin Lemelman
Tłumaczenie: Wojciech Szot
Wydawnictwo Komiksowe
czerwiec 2013 roku

Dodaj komentarz