• 2013-07-13

Archi-box II: Eco-machines

18 lipca w Muzeum Architektury we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy projektów pracowni AION (Aleksandra Jaeschke i Andrea Di Stefano) pt. Eco-Machines.

Zagniniona autostrada, proj. AION, Syrakuzy, Włochy, 2009 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zagniniona autostrada, proj. AION, Syrakuzy, Włochy, 2009 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Natura jest pełna sytuacji, w których rozwiązaniem niezwykle złożonego problemu jest prosta odpowiedź. Jeśli jednak zapytasz chemika czy biologa o to, jak działa prosty organizm, natychmiast się zorientujesz, jak bardzo jest on skomplikowany.

Zacytowany fragment wywiadu z architektami trafia w sedno zjawiska, jakim jest twórczość pracowni AION prowadzonej przez Aleksandrę Jaeschke i Andreę Di Stefano. Przede wszystkim dlatego, że wypowiedź ta nie traktuje o architekturze. Nie oznacza to jednak, że projekty studia AION są mało architektoniczne. Przeciwnie!

Ich architektoniczność wynika z pokory i ze świadomości, jak mało autonomicznym bytem są projektowane obiekty. Opracowując kolejne architektoniczne ekosystemy (lub – jak sami je określają – ekologie), czyli budując przestrzenne relacje między podmiotem a środowiskiem, świadomie tworzą układy, które nie tylko są pomyślane jedynie jako części składowe większej całości, ale także z założenia wchodzą w wielopłaszczyznowe interakcje z już istniejącymi ekologiami.

Druga odsłona Archi-boxu to wystawa i towarzyszący jej katalog, gdzie prezentujemy siedem projektów opracowanych przez studio AION.

Dotyczą one obiektów o różnej skali i formie – od niewielkiego pawilonu Kopuła Dome zrealizowanego jako projekt studyjny na Wydziale Architektury Università degli Studi di Catania, przez domy jednorodzinne i obiekty przemysłowe, jak Jaszczurki czy Peryskop, po rozbudowane, eksperymentalne systemy konstrukcyjne i infrastrukturalne, jak Sztuczne korytarze biotyczne. Łączy je nie forma, ale logika formowania. Dlatego – aby umożliwić prześledzenie rozwoju poszczególnych koncepcji – oprócz finalnych wersji projektów pokazujemy także diagramy, schematy i szkice obrazujące przebieg metaarchitektonicznych poszukiwań.

Ważną częścią Archi-boxu są również warsztaty poprowadzone przez Aleksandrę Jaeschke i Andreę Di Stefano, których efektem, a zarazem rdzeniem ekspozycji i elementem organizującym przestrzeń Archi-boxu, będzie Papierowy Smok. Konstrukcja – złożona z ponad tysiąca tekturowych elementów i przypominająca układankę origami – łączy dwa pozornie sprzeczne elementy: high-tech i low-tech. Zaprojektowana przy użyciu zaawansowanych metod cyfrowych struktura została wykonana ręcznie, przy użyciu najprostszych metod i materiałów, dając w rezultacie niezwykle piękną syntezę abstrakcyjnej domeny matematyki i materialnego świata rzemiosła.

AION – pracownia założona przez Aleksandrę Jaeschke i Andreę Di Stefano, stosując zintegrowane metody projektowania, operuje na złożonych procesach zachodzących w naturalnym i sztucznym środowisku. Materia, technika i funkcja – traktowane jako nierozerwalna całość – zbiegają się w procesie twórczej negocjacji, forma zaś wyłania się jako wynik systematycznych operacji prowadzonych na różnych danych.

Obok realizacji prywatnych zamówień i wstępnych badań poprzedzających inwestycje, AION organizuje projekty badawcze i warsztaty dla studentów, bierze również udział w międzynarodowej debacie architektonicznej przez wykłady i publikacje.

W 2009 roku studio AION uczestniczyło w programie Unplugged Italy, który propagował w Oslo młodą włoską architekturę, a w 2010 roku prezentowało swoje prace we włoskim pawilonie na Expo 2010 w Szanghaju, w ramach wystawy 27/37 Młoda Włoska Architektura i w cyklu wykładów ARCHITEKTUR! w muzeum MAXXI w Rzymie. W 2010 roku pracownia zakwalifikowała się ponadto do rankingu Top10 Architects Under 40 > New Polish Blood i do włoskiego Top10 Aarchitects Under 40 > New Italian Blood. Aleksandra Jaeschke i Andrea Di Stefano w 2011 roku zostali laureatami nagrody Europe 40 Under 40.

Andrea Di Stefano (ur. 1973) studiował historię i teorię architektury na Università Iuav w Wenecji, w 2005 roku ukończył także Architectural Association w Londynie. Był kuratorem sekcji poświęconej architekturze na Biennale w Pradze w 2003 roku. Współpracuje jako niezależny badacz z École Spéciale d’Architecture w Paryżu i Università degli Studi di Catania. Jego prace były prezentowane i publikowane między innymi w Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Francji i Włoszech, w Stanach Zjednoczonych, Chinach i wielu innych krajach świata.

Aleksandra Jaeschke (ur. 1976) ukończyła w 2005 roku Architectural Association w Londynie. Wraz nowojorską grupą BIOTHING brała udział w Beijing Biennale of Architecture w 2004 roku. Równolegle z pracą projektową prowadzi zajęcia warsztatowe w Artesis Hogeschool (Antwerpia, Belgia), Orleans Institut d’Arts Visuels (Orlean, Francja) i na Wydziale Architektury Università degli Studi di Catania (Syrakuzy, Włochy).

Archi-box to przestrzeń cyklicznych prezentacji najnowszych zjawisk we współczesnej architekturze, organizowanych w ramach nowego programu Muzeum Architektury. W 2013 roku zrealizowane zostaną cztery odsłony cyklu – do udziału w przedsięwzięciu zaproszone zostały grupy projektantów z Polski (Maciej Siuda i Jednorazowe Laboratorium Architektury, KameleonLab, +48 Grupa Projektowa) i z Włoch (AION Studio). W programie każdej z odsłon są otwarte warsztaty i wystawa oraz książka podsumowująca efekty pracy projektantów.

Kurator cyklu: Michał Duda
Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Archi-box II: Eco-machines
Warsztaty: 12-17 lipca 2013 r., w godzinach otwarcia muzeum
Wystawa: 18 lipca – 8 września 2013 r.
Otwarcie wystawy: 18 lipca, godz.18.00 – wykład Aleksandry Jaeschke Eco-Machines, godz.19.00 – wernisaż
Muzeum Architektury
Wrocław

Dodaj komentarz