• 2013-07-12

Surrealistycznie o miłości w powieści Borisa Viana

3 lipca nakładem wydawnictwa W.A.B. ukazała się powieść o miłości pod tytułem Piana dni, której autorem jest francuski pisarz Boris Vian. Na początku lipca do kin weszła jej ekranizacja – Dziewczyna z lilią w reżyserii Michela Gondry’ego.

„Piana dni” Boris Vian - okładka (źródło: materiały prasowe)

„Piana dni” Boris Vian - okładka (źródło: materiały prasowe)

Powieść Viana, wydana w 1947 roku, zaskakuje nie tylko absurdem i surrealizmem. Najdziwniejsze jest to, że – mimo całego purenonsensowego sztafażu, kpiarskiej energii, niezwykłej lekkości i anarchistycznej swobody – Piana dni jest właściwie melodramatem, stworzonym przez pisarza, którego trudno byłoby podejrzewać o podobne zamiary.

Główny bohater, Colin, jest wynalazcą, twórcą pianoktajlu – połączenia instrumentu muzycznego i maszyny do przygotowywania koktajli. Inny bohater powieści zajmuje się głównie trwonieniem pieniędzy na rękopisy i pamiątki po swoim idolu – Jeanie-Solu Partrze (ewentualnie jego partnerce – księżnej de Bovouard). Z kolei służący Colina jest chlubą swojej rodziny, której wielu innych członków stoczyło się w godny pożałowania sposób – zostali absolwentami filozofii lub profesorami matematyki.

Historia miłości Colina i Chloe jest prosta, ale trafia w najczulszy punkt. Miłość, choć odarta z mitycznej podniosłości, okazuje się tutaj główną siłą napędzającą wszystkich bohaterów do działania. W dodatku kończy się źle – i przez to Piana dni porusza jeszcze bardziej.

Boris Vian to francuski pisarz, który urodził się w 1920 i zmarł przedwcześnie w 1959 roku. Był przede wszystkim prozaikiem i poetą, ale spełniał się również jako tłumacz (m.in. Raymonda Chandlera), muzyk, aktor, scenarzysta i skandalista. Był także członkiem słynnego Kolegium Patafizyki. Z wykształcenia inżynier, z zamiłowania jedna z najbarwniejszych postaci powojennego Paryża. Niektóre spośród swoich książek opublikował pod pseudonimem Vernon Sullivan, między innymi czarny kryminał Napluję na wasze groby, którego wydanie wywołało w swoim czasie skandal obyczajowy. Za najlepszą powieść Viana uważa się powszechnie właśnie Pianę dni.

Boris Vian, Piana dni
Premiera: 3 lipca 2013 roku
Wydawnictwo W.A.B .

Dodaj komentarz