• 2013-07-12

Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Andrzeja Hiolskiego

Od 17 do 22 sierpnia potrwa II. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Andrzeja Hiolskiego w Kudowie-Zdroju, w którym udział mogą wziąć wykształceni lub kształcący się artyści do 35 roku życia.

Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Andrzeja Hiolskiego (źródło: mat. prasowe)

Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Andrzeja Hiolskiego (źródło: mat. prasowe)

Patronem Konkursu w Kudowie-Zdroju jest Andrzej Hiolski, wybitny polski baryton, legenda i znakomitość powojennych dziejów narodowej sceny operowej. Andrzej Hiolski był wybitnym śpiewakiem operowym, niezapomnianym wykonawcą m.in arii Miecznika ze Strasznego dworu Stanisława Moniuszki. Dokonał  także światowego prawykonania Pasji według św. Łukasza Krzysztofa Pendereckiego. Artysta ten z powodzeniem może być wzorem do naśladowania dla innych, młodych muzyków, był bowiem pracowity, wszechstronny, skromny i kochał polską muzykę.

Myślą przewodnią twórców Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Andrzeja Hiolskiego w Kudowie-Zdroju była i jest promocja młodych artystów oraz propagowanie muzyki wokalnej, również Stanisława Moniuszki.

Konkurs przeznaczony jest dla wykształconych lub kształcących się artystów do 35 roku życia. Wobec braku podziału na jakiekolwiek kategorie wszyscy uczestnicy muszą przygotować zróżnicowany repertuar: 5 arii, 2 pieśni oraz utwór dowolny. Konieczna jest także prezentacja co najmniej jednego utworu skomponowanego przez Stanisława Moniuszkę. W trzecim – finałowym etapie, wokaliści występują z towarzyszeniem orkiestry Filharmonii Sudeckiej.

Inicjatywa powołania do życia konkursu dla młodych wokalistów wynikała bezpośrednio z chęci szczególnego uhonorowania faktu jubileuszu 50-lecia kudowskiego Festiwalu Moniuszkowskiego w roku 2012.

Program konkursu:

I Etap – od 17 do 18 sierpnia: pieśń dowolna, aria dowolna, utwór dowolny kompozytora polskiego

II Etap – 19 sierpnia: pieśń Stanisława Moniuszki, dwie arie dowolne

Finał z Orkiestrą Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu pod dyr. Tadeusza Zatheya – 20 sierpnia: dwie arie operowe

Koncert lauretów z Orkiestrą Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu pod dyr. Jerzego Koska – 22 sierpnia

Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Andrzeja Hiolskiego
od 17 do 22 lipca 2013 roku
ul. Stanisława Moniuszki 2, Teatr Zdrojowy
Kudowa-Zdrój

Dodaj komentarz